Pre oficijelnog otvaranja tamburaši “Neolita“ izveli su nekoliko prigodnih kompozicija, a zatim su se brojnoj publici obratili akademski slikari Čedomir Kesić i Nataša Budimlija Krstić koji su govorili o liku i delu ovog velikog srpskog likovnog umetnika. Kesić je za Krstića rekao da je bio mnogostruko obdaren umetnik koji je za života jednom izlagao u “Boemu“. Nataša Budimlija Krstić je ispričala neke zanimljivosti iz Krstićevog života koji je obeležio ogroman stvaralački put, a da je ova izložba samo jedan trenutak tog dela.
Velizar Krstić je rođen 1947. godine u Oreovcu kod Niša. Završio je postdiplomske studije na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu 1976. godine u klasi profesora Đorđa Bošana. Godinu dana je studirao na Likovnoj akademiji u Beču kao stipendista Zadužbine iz Hamburga na predlog Petra Lubarde. Na Visokoškolskom univerzitetu likovnih umetnosti u Atini je studirao 1979. godine, kao stipendista grčke vlade. Radio je kao redovni profesor grafike i slikarstva na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu i kao gostujući profesor na Fakultetu likovnih i primenjenih umetnosti Aristotelovog univerziteta u Solunu 1996. godine.
Izlagao je na preko sedamdeset samostalnih i na oko dvesta grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Više puta je bio član Umetničkog saveta ULUS-a. Dobitnik je mnogobrojnih nagrada u zemlji i inostranstvu
M. J.