All for Joomla All for Webmasters

BOBAN ĐURĐEV, DIREKTOR JKP-a “HIGIJENA“: Svakodnevni napori za čisiti grad

30 April 2025

            Koji su najveći izazovi sa kojima se JKP “Higijena“ svakodnevno suočava?

            - Brojne divlje deponije i smetlišta koji se ponavljaju više puta dnevno, čak i u centru grada, zbog čega se stvara utisak da nema dovoljno rada s naše strane. Osim što se nepropisnim odlaganjem otpada usporava uobičajeno pražnjenje kontejnera i narušava raspored, radnici gube mnogo više snage, unoseći teške stavke otpada u prikolice kamiona i vraćajući se nekoliko puta na isto mesto zbog premašenog kapaciteta vozila. Veliki izazov predstavlja i paljenje kontejnera, koji su skupi.

            Za uzornu higijenu potrebna su i novija mehanizacija, jer se stara kvari, i sankcionisanje neodgovornog odlaganja otpada.

            Uslovi rada su nepovoljni najpre leti, zbog vrućina kojima su zaposleni izloženi, i zimi, kada se radnici, osim sa hladnoćom, suočavaju sa užarenim pepelom u kontejnerima, što otežava njihovo pražnjenje i uzrokuje oštećenja mehanizma kamiona - autosmećara.

            Kako sarađujete sa građanima i na koji način?

            - Sa građanima imamo veoma dobru komunikaciju - zvaničan mejl preduzeća predstavlja način da se  uvek obrate. Na sajtu se nalaze i mejlovi i brojevi telefona radnih jedinica kojima mogu uputiti direktan mejl, u zavisnosti od teme. “Sistem 48“ za prijavu komunalnih problema takođe je na raspolaganju. Zaposeleni u RJ “Zoohigijena“ odgovaraju na poruke na društvenoj mreži “Fejsbuk“. Služba za odnose s javnošću dostupna je za sva pitanja/nejasnoće i eventualni prijem stranaka.

            Kada je reč o izveštavanju, trudimo se da predstavimo sve novine u preduzeću, na sajtu i Fejsbuk-stranici, i da edukujemo stanovništvo posredstvom ilustrovanih apela ili uputstava u vezi sa pravilnim odlaganjem otpada i pepela. 

            U toku je akcija uklanjanja kabastog otpada. Zbog čega je važno da se ona organizuje?

            - Prolećno i jesenje čišćenje komponenata otpada koje ne smeju dospeti u kontejnere sprovodi se više od dve decenije u Pančevu,  Starčevu i Dolovu, da bi se sprečilo nastajanje divljih deponija. Četiri-pet ekipa bude na ulicama svakog dana da bi, pomoću vozila s dizalicom - malim i velikim grajferom - i tri kamiona, prevezli otpad do deponije. Stanovnici mogu da iznesu stari nameštaj, ambalažu, baštenski i sav drugi otpad većih dimenzija izuzev građevinskog šuta.

            Kakvu saradnju imate sa Mesnom zajednicom  Starčevo i da li je akcija odnošenja kabastog otpada uspešna u ovom mestu?

            - Saradnja sa MZ  Starčevo je veoma dobra - komunikacija se redovno odvija, a “Higijena“ se trudi da doprinese čistoći, u okviru nadležnosti. Mesna zajednica prenosi stanovništvu Starčeva relevantne informacije koje objavljujemo. Tako je i akcija odnošenja kabastog otpada uvek bila uspešna - stanovnici su uredno posložili gomile ispred domaćinstava i pridržavali su se rasporeda. Najveći odziv akciji u Starčevu zabeležen je više puta.

            Da li imate dovoljno kadrova i opreme za efikasan rad, posebno leti i zimi?

            - Svi resursi su svakodnevno angažovani. Broj radnika i vozila nije uvek dovoljan za grad u razvoju, pogotovo kada su stariji kamioni na popravci. Zbog teškog posla, nema mnogo prijava za zaposlenje u radnim jedinicama “Iznošenje otpada“, “Čistači“ i „Ekosirovina“, u okviru koje posluje i Centar za sakupljanje i razvrstavanje sekundarnih sirovina. Leti bi dobrodošle još dve cisterne, kojima se polivaju ulice, i auto-čistilice sa četkama za čišćenje puta, što će se uvrstiti u ciljeve.

            Kako funkcioniše reciklaža? Poznato je da Pančevo ima jedan od najsavremenijih centara za sakupljanje i razvrstavanje sekundarnih sirovina.

            - Centar za sakupljanje i razvrstavanje sekundarnih sirovina, u kom se odvija prijem, merenje, presovanje i baliranje, tj. pakovanje ambalažnog otpada radi otpreme u fabrike za reciklažu, posluje u okviru RJ “Ekosirovina“. Poslovi koji se svakodnevno obavljaju u punom intezitetu su razvrstavanje i izdvajanje plastike i PET ambalaže, aluminijsumskih konzervi, papira, najlona i stakla na liniji za prebiranje, kao i pripremanje za transport u reciklažne centre. Obrađuju se sve količine ambalaže, sakupljene od građanstva i pravnih lica koji su uključeni u sistem upravljanja otpadom. “Higijena“ zaključuje ugovore sa pravnim licima o preuzimanju ili otkupu ambalažnog otpada, izdajući i propratnu dokumentaciju od kojih je najvažnija ona o kretanju otpada. Aprila 2024. počela je da radi linija za razvrstavanje ambalažnog otpada koji se upućuje u reciklažu i koji pristiže iz namenskih kanti i kontejnera, od pravnih i fizičkih lica. Liniju su finansirali Ministarstvo zaštite životne sredine RS i Grad Pančevo.

            JKP “Higijena“   posebnu pažnju posvećuje organizovanju sakupljanja sirovina koje imaju upotrebnu vrednost, kroz uspostavljanje sistema upravljanja otpadom, postavljanjem namenskih kanti i kontejnera za selektivno odvajanje otpada i konstantnim organizovanjem ekoloških akcija, kojima unapređujemo svest o očuvanju okoline.

            Da li postoji strategija za edukaciju građana, posebno mladih, o značaju zaštite životne sredine? 

            - Projekat “Realizacija reciklaže ambalaže u školama u Pančevu sa obukom za upravljanje projektima u oblasti zaštite životne sredine“, čiji je nosilac Multidisciplinarni centar “Karika, umetnost, nauka“, i prateća gradska akcija sakupljanja izdvojenog ambalažnog otpada u školama, pod nazivom “Sakupi i uštedi - vredi“, koju sprovodi  “Higijena“, nastaviće se i u ovoj 2024/2025. školskoj godini. Đaci će razvrstavati papir, karton, plastične boce i aluminijumske i čelične limenke pomoću namenskih kanti koje je donirao “Ekostar pak“, partner “Higijene“ na uspostavljanju sistema razvrstavanja sekundarnih sirovina na izvoru nastanka. One su postavljene u školskim prostorijama, a kontejneri s bravicama - u dvorištima. Ovo je deseti krug edukacija, koje otpočnu svake nove školske godine i predviđene su za sve osnovne i srednje škole i vrtiće na teritoriji našeg grada.

            Edukacija se sastoji i od brojnih uputstava na sajtu i Fejsbuku; često je bilo i onih terenskih smernica, prilikom podele plavih kanti za ambalažni otpad. Tu je i edukativni materijal, na sajtu preduzeća, u polju “reciklaža“. Brojni su i razni projekti i prateće radionice, pa smo, ovoga puta, priči o razvrstavanju i reciklaži ambalažnog otpada dodali prezentaciju bogatu sadržajem iz japanske prakse da bismo podstakli decu tamošnjim primerima. Samo jedna od brojnih radionica organizovana je u okviru projekta “Roda“ Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA). G. Oki Hiroki iz Japanske korporacije za zaštitu životne sredine održao je, 23. februara 2023. čas o razvrstavanju otpada i ekološkim novinama učenicima Osnovne škole “Branko Radičević“ u Pančevu.

            školarci iz svih osnovnih i srednjih škola na teritoriji Pančeva upoznavani su, dakle, deset godina sa pravilima razdvajanja otpada posredstvom akcije “Sakupi i uštedi - vredi“ koju sprovodi  “Higijena“ i neki od njih dopunili su znanje japanskim procedurama čuvanja i detoksikacije opasnog otpada, upoznavanjem sa hemijskim tretmanima dekomponovanja otpada, predlozima za plansko pozicioniranje deponija u Japanu i uvidom u nove ciljeve ovog projekta, a to su:

-           Izgradnja i razvoj ljudskih kapaciteta za samostalno preduzimanje akcija za poboljšanje stanja životne sredine kroz saradnju akademske zajednice, Grada Pančeva, industrije i građana;

-           Istraživanje trenutnog statusa životne sredine u Parku prirode “Ponjavica“, kao i održavanje obuka za analizu, procenu rizika, sprečavanje zagađenja i upravljanje životnom sredinom;

-           Ojačavanje administrativnih mera zaštite životne sredine i edukacija lokalnog stanovništva prenosom iskustva iz Japana.

            Strategija edukacije se uvek precizno planira i ona će se, s ponosom, nastaviti.

            Na koji način “Higijena“ prati savremene tehnologije i ekološke standarde u komunalnim uslugama?

            - Naše preduzeće učestvuje u brojnim projektima iz oblasti zaštite životne sredine i upravljanja otpadom, u saradnji sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), Ministarstvom zaštite životne sredine Republike Srbije i dr. Rukovodstvo i zaposleni u Sektoru komunalnih poslova i Sektoru za zaštitu životne sredine redovno pohađaju obuke i prisustvuju seminarima, gde se upoznaju sa najvišim ekološkim dostignućima, u zemlji i inostranstvu.

            Kako reagujete na nepravilno odlaganje otpada i da li je u planu pojačana kontrola Komunalne inspekcije?

            - Poslovođe radnih jedinica “Čistači“ i “Iznošenje otpada“ redovno moraju da organizuju pojačan rad na mestima gde nastaju razne gomile otpada. To podrazumeva angažovanje dodatne radne snage, tj. preusmerenje sa redovnih poslova na vanredne, kao posledicu nesavesnog postupanja i izlazak na teren namenskim vozilima, jer se autosmećarima ne mogu prevoziti sve komponente otpada. U neposrednom kontaktu smo sa Komunalnom inspekcijom i predstavljamo im probleme. Sprovodimo vanredno čišćenje po nalogu Komunalne inspekcije, a plan nadzora donosi Sekretarijat za inspekcijske poslove.

            Sugrađanke i sugrađane informišemo da im je, kao korisnicima usluga JKP-a “Higijena“, omogućeno, odlukom preduzeća, da stavke kabastog i građevinskog otpada odnesu na “staru“ deponiju, gde je deponovanje besplatno za količine do tri kubna metra. Na to imaju pravo svakog meseca. Bitno je da dođu lično, da ne bi bilo zloupotreba, i da prikažu poslednji plaćen “Higijenin“  račun za odnošenje komunalnog otpada. U kabasti otpad spadaju: stari nameštaj, baštenski otpad, ambalaža i sav drugi neopasan otpad velikih dimenzija. Radno vreme stare deponije koja se nalazi u Ulici Dimitrija Tucovića 135, je radnim danima, od 7 do 19 sati, tokom leta, i od 7 do 16 sati - zimi; vikendom - od 7 do 16 sati. Drugi način da pravilno odlože kabasti otpad je unajmljivanje kontejnera, radnika i vozila “Higijene“, u vidu vanredne usluge koja se na naplaćuje prema cenovniku koji je postavljen na sajtu preduzeća.

            Moramo da Vas pitamo i za rad “Zoohigijene“. Nedavno je urađena nova kanalizacija i napravljeni su novi boksevi te možemo reći da psi koji žive u prihvatilištu imaju dobre uslove. Ipak, napušteni psi su i dalje problem u gradu.

            Osim nastavka edukacije o razvrstavanju otpada i zaštiti životne sredine u seoskim i gradskim školama (teritorija Grada Pančeva), očekuje se i početak jedne nove - iz delokruga “Zoohigijene“, o temi sterilizacije pasa i mačaka i humanog odnosa prema životinjama, u dogovoru sa direktorima škola.

            Nadamo se da će to doprineti odgovornijem vlasništvu i zaustavljanju nekontrolisanog parenja i napuštanja životinja. Psi zavise od čoveka i svakog napuštenog ili bolesnog/povređenog psa na javnoj površini treba prijaviti “Zoohigijeni“, koja će obezbediti lečenje, sterilizaciju, mikročipovanje i vakcinaciju protiv besnila - stavke Programa kontrole i smanjenja populacije napuštenih pasa i mačaka na teritoriji Grada Pančeva. Za svakog psa, koji nije agresivan, sledi objava na društvenim mrežama radi udomljenja, ili vraćanje na prvobitno stanište, ukoliko ne pronađe dom.

            Kakva je, konačno, saradnja sa Gradom?

            - Zadovoljni smo saradnjom i komunikacija je svakodnevna s obzirom na to da se ona zasniva i na finansiranju. Grad ima razumevanje za naše probleme i projekte. U dobru saradnju spada i ona sa drugim javnim (komunalnim) preduzećima čiji je Grad osnivač.

Zorana Šteković

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…