ČETIRI ”VEZANA” PORAZA - SUNOVRAT NA TABELI

Na kraju - borba za opstanak

Svetli likovi u teškim trenucima: golmani Goran Filipović i Dragan Tomić

Mladi zadrugar - Borac 4:1

25. kolo igralo se 16. maja a fudbaleri Borca su gostovali Mladom zadrugaru u Sefkerinu. Hladno vreme, jaka kiša i vrlo težak teren, uticali su na kvalitet igre. Ipak, domaćin je više želeo pobedu i zasluženo slavio sa 4:1. U redovima Borca mnogo toga je škripalo, kao i u prethodnoj utakmici, što nije otklonjeno. Strelac jedinog gola za Borac bio je Igor Bošković.

Isti teren i isti uslovi nisu uticali na omladince Borca . Oni su u svojoj utakmici slavili sa 2:1, i dalje su neporažena ekipa i čvrsto drže prvo mesto.

Borac - Mladost 2:5 (1:0)

23. maja igralo se 26. kolo. U Starčevu se igrao komšijski derbi Borac - Mladost Omoljica. Pokazana je očekivana, prava prvenstvena, vrlo borbena utakmica. U prvom poluvremenu Borac je bio bolja ekipa i obezbedio prednost od 1:0. U nastavku, gosti dodaju gas a domaći ne uspevaju da daju adekvatan odgovor presingu gostiju. Iako je od 58. minuta Borac imao igrača manje, nije opravdanje za toliki pad u igri. Na kraju gosti slave sa 5:2. Sudija ovog susreta Vladimir Jošić pokazao je igračima Borca pet žutih i jedan direktni crveni karton i mada je desetkovao domaće, mora se priznati da se je dobro sudio a kartone pokazao opravdano. U predigri, domaća “bela furi ja“ odigarala je samo 0:0.

Vinogradar - Borac 4:1 (1:1)

U sredu 26. maja igralo se 27. kolo. Uprava i trener Borca našli su se na velikim mukama. Dosta igrača je imao parne kartone (i jedan crveni), a mnogi prvotimci otkazuju zbog svojih obaveza. Ekspedicija za Guduricu kreće sa svega 11 igrača. Domaći Vinogradar je u vrhu tabele i vodi svoju šansu za prvo mesto. Borac - sa samo jednim standardnim prvotimcem, golmanom Tomićem: pored njegan astupili su Stana, Gorunović, Arsenijević, Balan, Kostić, Čalić, marinković, Poljak, G. Filipović (rezervni golman) i povratnik iz vojske Nenad Ilić. Ovako oslabljena ekipa Borca realno nije mogla da se suprotstavi domaćinu, ali se nisu predali. Poštujući taktiku koju je odredio trener Matić, vrlo disciplinovanom igrom iznenadili su protivnika, pa su čak i poveli majstorijom Čalića. Za to vreme golman Tomić brani i penal. Ipak, na poluvremenu 1:1, a u nastavku igrači Borca odolevaju do 70. minuta kada gosti razbijaju “bunker“ i postižu još tri gola za konačnih 4:1.

Omladinci nisu igrali svoju utakmicu.

Borac - Sloga 2:0 (0:0)

Četvrti poraz Borca dovodi do opasne zone na tabeli. Uprava kluba sad kombinuje opstanak u ligi jer zbog reorganizacije lige ove godine ispada 5-6 ekipa. Rešenje je već u 28. kolu igranom 30. maja, kada je Borac dočekao Slogu iz Plandišta. Pobeda Borcu znači opstanak, poraz Sloge - vodi je u niži rang. ovaj put je igra bila na visini, sa mnogo šansi, ali u početku bez realizacije. Veliki broj gledalaca bodrio je svim srcem, vrlo glasno fudbalere Borca, što je rezultiralo u 82. minutu kada kapiten Ivan Nikolić iz slobodnog udarca sa 25 metara pogađa gol gostiju. Tačku stavlja Bošković u 90. minutu šutem sa ivice šesnaesterca za konačnih 2:0.

Omladinci su bili na mukama jer je protivnik na drugom mestu, odmah iza Borca. Tako gosti sve do 65. minuta drže igru u svojim nogama i rezultat 1:0, ali fenomenalni Čalić izjednačuje za konačnih 1:1. Sa ovim bodom, omladinci Borca osigurali su prvo mesto.

Dolina - Borac 1:1 (0:0)

Pretposlednje kolo igrano je 6. juna a Borac je gostovao u Padini ekipi Dolina. Oba tima rasterećena su svih prvenstvenih briga pa se očekivala mirna igra. Utakmica je obilovala prilikama na obe strane, a gosti u 68. minutu dolaze do vođstva. Domaći se, međutim, ne predaju, pa pojačavaju pritisak na gol Borca i praktično u poslednjem minutu dolaze do izjednačenja. Tako Starčevci po ko zna koji put u poslednjim minutima ostaju bez bodova. Sudija meča Goran Beljin iz Bele Crkve održao je pravi školski čas iz suđenja, bez opomena a sve pod kontrolom.

Omladinci Borca izgleda da se se malo zasitili, pa su na poluvremenu gubili sa 2:0, a onda igor Arsenijević uzima stvar u svoje noge i dva puta matira domaćeg golmana u 67. i 78. munitu za konačnih 2:2. Sve čestitke šampionima, omladincima Borca!

Odbojkijada i u Starčevu

Odbojkijada je takmičenje mladih budućih odbojkaša, uzrasta deset i jedanaest godina, odnosno četvrti i peti razred osnovne škole. Ovo takmičenje obuhvatilo je sve osnovne škole u našoj opštini. Tako i naša škola “Vuk Stefanović Karadžić“, mada je takmičenje počelo veoma brzo tako da je bilo malo vremena za treninge i pripreme. I pored toga, volja i motivacija naših malih sportista doprineli su tome da treninzi budu naporni i da napredak za jako kratko vreme bude ogroman. Odziv dece je bio veliki, na treninzima je bilo i po četrdesetoro klinaca. Kako je vreme prolazilo i kvalifikacioni turniri se odigravali, naše ekipe su nizale pobede. Međutim, kako se bližio finalni deo turnira, protivnici su bili sve jači i bolji. Naši mali odbojkaši su naišli na jednu ekipu  koju nisu uspeli da savladaju. Početnička trema i veoma malo iskustvo, dovelo je do drugog mesta u opštini i u muškoj i u ženskoj katerigoriji petog razreda. To na veliku žalost nije bilo dovoljno za finale, odnosno turnir osam gradova Srbije i Crne gore koji će se održati u Hali sportova na Strelištu 12. i 13. juna.

Ipak, ovo je samo jedan lep početak nečeg većeg i lepšeg koje će tek doći. A najlepše je druženje, sport i zdravlje našoj deci.

Saša Stamenković

XII susreti luka i pristaništa Srbije

Od 27. do 30 maja u hotelu “Omorika“ na Tari održani su 12. radničko-sportski susreti luka i pristaništa Srbije. Domaćin ovih susreta bilo je pristanište Potisje iz Sente, a pored njih učestvovalo je još osam ekipa, među kojima i tim Luke Dunav Pančevo. Dugo su Beograđani na ovakvim susretima držali primat. Međutim, posle mnogo drugih mesta, Pančevci su se konačno okitili lučkim zlatom, te radosti nije bilo kraja. Dobar udeo u ovom zlatu ima i nekoliko Starčevaca koji su branili boje Luke Dunav. Polovinu odbojkaškog tima Luke, činili su naši sugrađani, pa smo još jednom pokazali da nam je odbojka u krvi.

Predrag Stanković

Ribolovačka priča

Tačno 15. juna se završava lovostaj na soma pa je to razlog da kažemo reč-dve i o toj ribi.

Ovog dunavskog brku možete loviti na kamenjaru, potezu Dunava kod kupališta “Milje“.

Baš na tom mestu su ne retki  slučajevi da u sezoni  padne ulov od  5 do 6 kg. (manji komadi su mnogo češći)  i nikako nemojte zaboraviti da je najmanja dozvoljena veličina ulova ove ribe 60 cm. Što se tiče somovskog jelovnika on je vrlo raznovrstan jer je som prava ala! Može se loviti na: pijavicu, rovca, kedera, žabu, pileću džigericu pa čak i na sapun za brijanje! Lov soma se uglavnom odigrava noću pa su svetleće ampule neizbežan rekvizit.  Na vodi bi trebalo da ste odprilike pred sumrak, pa ko izdrži do jutarnjih sati možda mu se i posreći. Što se pribora tiče neophodno je da bude jak i izdržljiv naročito najlon i udice, jer su kidanje najlona i pucanje udice više nego česta pojava. Dešava se da som kada oseti da je u opasnosti, savije se oko panja, kamena ili neke vodene prepreke i u tom slučaju ga je nemoguće izvući. Najbitnije je da u prvoj kontri podignete soma sa dna a posle sledi pravi ugođaj “zamaranje“.  Možete ga loviti i u ranim jutarnjim satima posle čega se vraća u rupe na dnu tokova reka gde miruje tokom dana do zalaska sunca, kad ponovo kreće u potragu za hranom ka plićoj vodi. Nije potrebno daleko zabacivanje do 25 metara. Blinkerisanje ne preporučujem jer je obala nepogodna za to, mada ima Starčevaca koji su na taj sistem ostvarili više nego dobre rezultate. Okušajte se u lovu soma, zašto da ne! Puno sreće i BISTRO !

FOTO-VEST: Mile Đorđević sa amurom od 11,3 kilograma uhvaćenim na Tamišu kod Tomaševca. Amur je uhvaćen na ukiseljen kukuruz, udica 8 ovner, najlon sufiks 0,38, štap Šimano katana, mašinica Tega sa bajt runerom, Ulov je pao oko 14 časova. Dva dana kasnije na istom mestu naš sugrađanin je imao ulov šarana jednog od 3 a drugog od 4,5 kilograma.