NAVIGACIJA

 

TIGRAN KIŠ, PREDSEDNIK SKUPŠTINE GRADA PANČEVA

 

 

Naslovna strana

Istorijat

Mesna uprava

Starčevo danas

Planovi za tekuću godinu

Projekti

Kultura

Sport

Foto album

Važni telefoni

Mapa Starčeva

Starčevačke novine

Arhiva

Starčevo na Internetu

Kontakt

 
 

 

Nema izbora do kraja mandata

Ne očekujem da će Pančevo biti grad gde će izbori biti raspisani mimo ostalih delova republike. Ukoliko Vlada raspiše lokalne izbore za mart mesec DSS će na njih izaći.

 

            Kako ocenjujete dosadašnji rad Skupštine Grada Pančeva?

            - Ne mogu da odgovornim najobjektivnije, biću možda malo i subjektivan kada kažem da je Skupština radila dobro. Mislim da je ona u odnosu na druge gradove i opštine u Srbiji bila uglavnom uzorna po ponašanju odbornika i činjenici da smo mi brojne odluke doneli jednoglasno, što znači da se nismo delili kada je u pitanju opšti interes.

            Mislim da Skupština nije kočila rad izvršne vlasti i da je aktivno pratila stanje i život u gradu, bavila se možda i pitanjima van njene nadležnosti, ali u svakom slučaju mislim da je položila ispit koji je bio pred njom.

Koliko vam je teško da se bavite tim poslom?

            - Niko mi nije kriv, sam sam birao da se bavim politikom, ali iskreno da kažem često žalim zbog toga. Često pomislim da je sve uzalud i da nemam snage da nastavim tako, ali kada počnete da se bavite politikom vi nemate pravo na pola puta i na pola mandata da kažete da to više ne želite da radite. Lično, radim koliko mogu i trudim se da dam sve od sebe na ovom mestu na kom sam, a to verujte mi, nije lako.

            Ovog meseca nekoliko odbornika prešlo je u Vašu stranku (DSS). Među njima su i bivši radikali. Šta će to promeniti na političkoj sceni?

            - DSS-u nije drago što je jedna stranka, koja čini lokalnu skupštinu, ostala bez svojih odbornika. Mi nismo preuzeli te odbornike iz Srpske radikalne stranke, nego su oni iz stranke izašli neka tri meseca pre nego što su ušli u DSS. To jeste vrlo važna politička činjenica, ali s druge strane Demokratyska stranka Srbije  neće u svom ponašanju u odnosu s koalicionim partnerima menjati bilo šta.

            Svakako ćemo sesti, razgovarati i videti da li ono što smo potpisali kada smo konstituisali vlast može i danas da se primenjuje. Svakako da su se neke okolnosti promenile, ali to ne znači da će DSS uslovljavati svoje partnere, ucenjivati, tražiti neka mesta, kadrovska ili politička.

            Ali, njihov prelazak tih, s obzirom da su neki od njih odbrnici, može bitno da promeni političku scenu?

            - Ne bih licitirao koji je broj odbornika, videćemo na sledećoj sednici Skupštine. Možda ih ima 12, možda ih ima šest, a možda 20. To svakako jeste nešto što menja odnose snaga u koalicionom ugovoru, ali ćemo o tome razgovarati sa Novom Srbijom i Demokratskom strankom i videti šta će taj razgovor da donese.

            Kakav je Vaš stav o formiranju gradskih opština?

            - Nije čudo što me vi iz “Starčevačkih novina“ to pitate, jer je opšte poznata činjenica da je Starčevo geografski najbliže centru grada od svih sela, a i to je mesto iz kojeg se ta inicijativa, zbog svog političkog autoriteta, najglasnije čuje. Lično, nemam ništa protiv suštinske decentralizacije vlasti. Mislim da to jeste demokratska tekovina kojoj stremimo 21. vek, a to je da u mestu u kojem živite ostvarujete gro svojih prava. Starčevo nije izuzetak i svi zajedno treba da radimo da to jednog dana bude tako. Nije bitno da li še se zvati “opština“ ili nekako drugačije. Međutim, opet, s druge strane, ne možemo a da ne vodimo računa o tome da to moramo omogućiti svakom naseljenom mestu koje možda nije na nivou razvijenosti kao Starčevo. Moramo da vidimo koliko to košta i da se onda svi zajedno složimo da to treba da uradimo. Bila je ideja da se to uradi još 2008. godine, a čini mi se da je vreme do danas uzalud potrošeno, nije se dovoljno radilo i nije se o tome ozbiljno razgovaralo. Suštinski se zalažem za decentralizaciju, ali pre toga moramo odgovoriti na pitanja koje sam postavio.

            Jedno vreme ste se zalagali za to da se oboleli Pančevci leče i u Beogradu, umesto u Novom Sadu i Sremskoj Kamenici. Imate li osećaj da je to borba sa vetrenjačama?

            - U toj borbi nisam bio sam. Jesam bio, sada sam i uvek ću biti na strani onih koji su onemogućeni da ostvaruju ustavno pravo da se leče u najbližem zdravstvenom centru. To je inicijativa cele Skupštine, svih odbornika, Gradskog veća i svih političara u gradu. Znam da se nije dovoljno promenilo, a i ako se nešto promenilo sve je to na nivou pojedinačnog slučaja. Nemam utisak da se borim sa vetrenjačama, ali imam utisak da se borim sa vrlo jakom organizovanom grupom koja iz čisto finansijskih interesa onemogućava građanima Pančeva da se leče na način na koji zaslužuju.  Uvek kada je neki problem ovakve prirode uvek je novac u pitanju. I dok god smo svesni te činjenice ja neću prestati da se borim sa tim. U međuvremenu smo dobili odgovor od Republičkog zavoda za zdarvstevno osiguranje koji je napisan vrlo administrativnim jezikom gde se praktično ostavlja svakom ko čita da sam zaključuje šta u njemu piše. Onako kako ga ja tumačim i Skupština Grada to je da građani Pančeva imaju prava da se leče u najbližoj ustanovi. Molim sve one koji to pravo ne mogu da ostvare da se jave meni lično ili ovde u gradskoj upravi i mi ćemo odmah reagovati ako treba i preko medija.

Ali zadatak svih nas je da omogućimo da naša bolnica bude ta gde će građani moći da se leče na svakom nivou. Naravno da to podrazumeva  puno troškova za nabavku opreme i dovođenje stručnih ljudi da tu rade, ali tome bi trebalo da stremimo. To je naš primarni zadatak.

            Po gradu se priča da bi lokalni izbori mogli biti raspisani u martu?

            - Gledajte ovako, ja živim u gradu, bavim se politikom već dugo godina i verujte da i do mene dođu svakakve priče koje ja ne volim da komentarišem. Ako je vaše pitanje konkretno za mart, ja ne očekujem da će Pančevo biti grad gde će izbori biti raspisani mimo ostalih delova republike. Ukoliko Vlada raspiše lokalne izbore za mart mesec mi ćemo izaći. Mećutim, moram da kažem da za ove dve godine, koliko sam predsednik Skupštine, imam izuzetno korektnu saradnju sa gradonačelnicom i čelnim ljudima iz Demokratske stranke. To je možda atipično za ovo vreme gde su naše dve stranke totalno na dva suprotna politička pola, ali kada se radi o lokalnoj politici mislim da smo svi zajedno dužni da vodimo računa o građanima. Ili radite u opštem interesu ili ne. Na taj način ja delim stranke.

            Kada ste poslednji put bili u Starčevu?

            - Pre nekoliko meseci. Prilično me dugo nije bilo u Pančevu pa je to i razlog. Ja izuzetno cenim i poštujem ono što je Starčevo uradilo i to nije zato što dajem intervju za vaše novine nego zato što to činjenice govore. Želim da i ostala sela dostignu nivo te razvijenosti. Uvek se prijatno osećam kada odem u Starčevo čak i u vreme kada je bilo raznoraznih sukoba na personalnom nivou sa ljudima koji predstavljaju MZ Starčevo ili su predstavljali najznačajnije političke figure u tom mestu zadnjih 20 godina.

            Ovo je jubilarni 200. broj “Starčevačkih novina“. Da li ih redovno čitate?

- Svaki put kada “Starčevačke novine“ izađu  dobijem ih kao funkcioner gradske uprave, a zadržim se najviše na političkim komentarima kolege odbornika Petra Andrejića. Isto tako volim da pročitam sportska dešavanja i humor koji je vrlo često briljantan. Želim da čestitam “Starčevačkim novinama“ jubilej i posebna je čast da sam baš ja u ovom broju gost. Želim vam da najmanje još deset puta toliko izlazite.

Ivana Vojnović

Sajt je optimizovan za MSIE 7 i rezoluciju 1024x768.

©2010 Webmaster