Navigacija

04. 11. 2006.

 
NASLOVNA STRANA

ISTORIJAT

MESNA UPRAVA

STARČEVO DANAS

PLANOVI ZA TEKUĆU GODINU

KULTURA

SPORT

FOTO ALBUM

TELEFONI

STARČEVAČKE NOVINE

ARHIVA

STARČEVO NA INTERNETU

KONTAKT: [email protected]

 

 

 

STARČEVAČKA TAMBURICA  2006.

 

Ove godine, po šesti put, u Starčevu je održan Međunarodni festival malih tamburaških sastava. Starčevo je bilo domaćin orkestrima sa prostora bivše Jugoslavije - Slovenije, Hrvatske, Makedonije, Crne Gore, kao i susednih zemalja, Mađarske i Rumunije. Publici se predstavilo dvanaest malih tamburaških sastava u takmičarskom delu i jedan u revijalnom delu.Brojna publika u sali Doma kulture Starčevo, uživala je u preko pet sati kvalitetne tamburaške muzike.

Program festivala izgledao je ovako:

1.       TO KUD “Abrašević“ Pančevo

2.       Plavski tamburaši

3.       Tamburaški orkestar „Racke Žice“- Mađarska

4.       Tamburaški orkestar „Lale sa Moriša“ – Čanad,Rumunija

5.       Tamburaška skupina „Viniški tamburaši“ – Vinica, Slovenija

6.       TO GKUD „Kosta Abrašević“ – Bačka Palanka

7.       Orkestar „Đelem, đelem“ – Subotica

·         Pauza, revijalni program – Tamburaški orkestar“Zorule“

8.       Tamburaški orkestar Banja Luka

9.       Tamburaški sastav „Garavuše“ – Kutjevo, Hrvatska

10.    VIS „Pljevaljski tamburaši“

11.    Orkestar „Kumanovski tamburaši“ – Makedonija

12.    Tamburaška škola Batorek – Osijek

Žiri, koji su činili Petar Pavlov (muzički pedagog, predsednik žirija), Sobodan Atanacković (profesor – kompozitor), Grujičić Radomir (dugogodišnji primaš u tamburaškom orkestru RTS-a), Zdenko Obad Šćitaroci (bivši šef tamburaškog orkestra RTS Novi Sad) i Slobodan Vukadinović(Radio Pančevo), izglasao je sledeće:

  • Prvo mesto zauzela je Tamburaška škola Batorek iz Osijeka
  • Drugo mesto zauzeo je  Tamburaški orkestar Banja Luka
  • Treće mesto podelili su Tamburaški orkestar «Lale sa Moriša» iz Čanada (Rumunija) i TO GKUD «Kosta Abrašević» iz Bačke Palanke
  • Za najboljeg primaša  proglašen je  Franjo Slavko Batorek, osnivač tamburaške škole Batorek iz Osijeka
  • Nagradu publike osvojio je sastav »Garavuše» iz Kutjeva (Hrvatska)

 

Deo atmosfere sa Festivala

 

O starčevačkom festivalu su rekli:

 

Željka Karin–Biličić,Tamburaški sastav» Viniški tamburaši» Slovenija 

-          Jako smo zadovoljni našim nastupom na tamburaškom festivalu, ovo nam je prvi put da smo u Srbiji i jako bih pohvalili publiku i organizatora na festivalu. Veoma su nam se dopali »Kumanovski tamburaši» i Tamburaška škola Batorek. Naša  grupa ima 30 samostalnih nastupa godišnje,od toga sviramo najviše u Sloveniji, idemo u Austriju i Hrvatsku.Nadamo se da ćemo doći ponovo.

Franjo Slavko Batorek, voditelj,osnivač i  direktor škole tamburaške privatne škole i orkestra «Batorek», najbolji primaš, 1. mesto 

-          Škola Batorek deluje već trinaest godina i svake godine iznedri nekoliko kvalitetnih tamburaša iz te generacije.Imam stotinak učenika i onda imam široki izbor.Sad sam poveo  najbolje učenike, koji su opravdali moje poverenje.Čuo sam puno o ovom festivalu od kolega iz Novog Sada, oni su preporučili gospodinu Vidomiru da nas pozove ovde. Moram biti subjektivan, pošto smo mi najbolji onda sam prezadovoljan. Deca su oduševljena, interesantan je ovaj nekomercijalan  pristup u kome publika sedi, pije i uživa.Mi smo možda imali teži repertoar koncertnog profila, ali eto prošlo je.Uopšte je dobar dojam.Žao mi je što smo mi stigli ovde po noći, nisam video ovo lepo mesto, jer meni su nahvalili Starčevo.Drugi put ćemo valjda da dođemo po danu.Sviđa mi se orkestar iz Bačke Palanke, sjajan orkestar, otprilike orkestar istog profila kao i moj.Stvarno mislim da su sjajni.Svirali smo na festivalima u Novom Sadu, Podgorici, Banja Luci, Sloveniji, bili smo sad nedavno u Austriji,škola non-stop putuje,bar jednom mesečno.To je privatna škola i meni je u interesu da se škola prezentira na najbolji mogući način, zbog budućnosti škole i zbog količine učenika.

Ivana Ketović »Garavuše», nagrada publike

-          Dobro mi je bilo večeras, bile smo i lani tu i osvojile smo prvu nagradu publike, kao i sada, iako mogu zamjetiti da su lani billi ljudi malo veseliji.Trenutno je pola članova benda u Osijeku na fakultetu, a neke su još u srednjoj školi.Otprilike sve imamo po 17-18 godina.Mi smo počele  svirati pre jedno 7-8 godina u muško ženskom orkestru, onda sam pre pet godina osnovala bend i eto to tako funkcionira.Lani smo bili gotovo na svim festivalima u bivšoj Jugoslaviji, a ove godine smo bile u Novom Sadu, Crnoj Gori. Dopali su mi se «Zorule», obožavam njih i njihove svirke, baš su u Novom Sadu su svirali, prva liga. Album je još uvek u pripremi.

Dragoslav Dabić, stručni rukovodilac GKUD- a »Kosta Abrašević» u Bačkoj Palanci, 3. mesto

-          Ovo je peti put da nastupamo u Starčevu na festivalu, prvi put nismo bili.Večeras sam razgovarao sa predsednikom žirija Petrom Pavlovim i prvo što sam mu rekao večeras, da više nikad neću doći u Starčevo.Kaže on zašto, pa zato što imate profesionalce!Recimo večeras, Zorule, pa Panonija.Šta ću ja tu sa decom. Šalu na stranu, oni zaista jesu dobri. To su sve učenici koji su završili muzičku školu. Sam program veoma je zahtevan, „Rapsodiju“ svirati našeg čika Save Vukosavljeva, to je jako zahtevno, to treba raditi. Ja sam oduševljen kad sam večeras slušao Leon Kavala, svideo mi se Ćosić, prava muzika mi se sviđa, ono što je i muzički dobro.Treba negovati pravu muziku. Putujemo dosta, bili smo u Makedoniji, trebalo je da idemo u Belo Polje, ali to je zimski raspust pa deca nisu mogla, bili smo u Kuli, u Somboru, u Bečeju, gde mi je pevačica osvojila prvo mesto, a orkestar drugo, u Melencima, u Zrenjaninu.

Erhard Bende, orkestar „Racke Žice“, Mađarska

-          Prvi put smo ovde,jako nam se svidelo sve, sve je bilo super.Bili smo u Sloveniji, svaki mesec dolazimo u Srbiju da sviramo ,jer kod nas u Mađarskoj je  tamburaška muzika manjina, nema toliko organizovanja.Bili smo u Novom Sadu.Organizovani smo kao orkestar i kao plesna grupa, ima više plesnih grupa koje mi pratimo i uglavnom su u pitanju srpske igre.Dopale su mi se ove cure, „Garavuše“, i zbog modernog repertoara i zbog muzike i zbog toga što sam muškarac.

Ado Medonjajin, vođa orkestra Plavski Tamburaši, Plav, Crna Gora

-          Ovo je prvi put da smo ovde.Sreli smo gospodina Vidomira u Bjelom Polju i on je izrazio želju da dođemo ovde.Nama je  bilo veoma drago i velika čast, jer smo vrlo mlad orkestar, osnovani smo pre nepunih 6 godina, nemamo neke uslove, gajimo svoju tradiciju i svoju pesmu.Poziv smo oberučke prihvatili, zahvaljujemo se mnogo Domu kulture Starčevo i svim organizatorima, fantastičnoj publici.Bili smo na četiri festivala u Belom Polju, bili smo na BEMUS-u u Beogradu,bili smo prošle godine 12 dana u Ljubljani, svirali smo na celom primorju u Crnoj Gori, mi smo zanimljivi zbog etno muzike. Upoznao sam velike orkestre, zaista sjajne.Ove male „Garavuše“ su fantastične, da ne pričamo o ovima iz Osijeka, fantastično!Kod vas je to razvijeno, vi imate škole, mi nemamo.Ja sam sve organizovao sam, mojim autom smo došli i garderobu, ali smo zadovoljni. Neki kažu to je inostranstvo, nije inostranstvo, muzika spaja sve.Nadam se da ćemo doći ponovo iako smo 500 km daleko.

Spomenko Guđerac, predsednik tamburaškog orkestra Banja Luka, 2. mesto

-          Mi smo na starčevačkoj tamburi od samog početka uspostavljanja festivala, svake godine smo pozvani i imamo jako dobru saradnju sa Domom kulture Starčevo i sa tamburašima iz Starčeva.Ta saradnja je uzajamna, znači kad god mi u Banja Luci organizujemo ili festival ili nekakav koncert, priredbu, mi vrlo rado pozivamo ljude iz Starčeva da se pridruže i da uveličaju događaj koji je svaki put događaj bez premca, isto tako se trudimo kad god dođemo u Starčevo da donesemo nešto novo iz Banja Luke. Eto konačno smo dobili tu nagradu, drugu nagradu,na ovom festivalu što nam je velika čast. Pobednik je, ipak, pobednik. Privatna škola Batorek je, što je najvažnije, orkestar koji se sastoji od mladih tamburaša. Inače privatna škola Batorek je poznata kao rasadnik tamburaša u Slavoniji i u čitavoj Hrvatskoj, tako da se to i večeras vidi. Gde god da se pojave oni plene svojom mladošću,svojim virtuoznim muziciranjem a posebno treba istaći vokalnog solistu, prvakinju Hrvatskog Narodnog kazališta, Blanku Došen.Tamburaški orkestar Banja Luka inače radi kao veliki tamburaški orkestar.Mi samo u izuzetnim slučajevima kao što je festival malih tamburaških sastava u Starčevu, nastupamo u smanjenom sastavu, znači da nas je manje od 16 tamburaša.Inače puni ansambl broji negde oko 30-32 tamburaša, pošto su to sve amateri, zavisi koliko nas se kad skupi.Orkestar postoji kao samostalna institucija već 5 godina i pokušavamo da u Bosni i Hercegovini odnosno u Republici Srpskoj konkretnije dignemo tamburašku muziku na malo viši nivo i da damo na značaju tamburaškoj muzici kroz očuvanje kulturne baštine našeg naroda i kroz prezentovanje muzike drugih naroda preko tamburaške muzike.Mi smo kao i većina tamburaških orkestara ponikli u folkloru, uz folklor zapravo, ali pre pet godina smo se odvojili od folklora, kao samostalni orkestar i od tada radimo samostalno.Naši koncerti u Banja Luci su veoma posećeni i što nam je veoma drago sve mlađa i mlađa publika dolazi na koncerte, tako da su to uglavnom srednjoškolci i studenti, pa mogu reći da je 50 posto publike srednjoškolskog uzrasta. Još jedna velika stvar, za šta naš orkestar smatra da je veoma bitna, je povezivanje i saradnja tamburaških orkestara. Mi smo upravo prošlog vikenda 27 -29.10. imali treću međunarodnu tamburašku konferenciju, što je mali kuriozitet da tamburaši drže konferenciju, da ne sviraju.Mi smo po treći put bili domaćini i organizatori tog skupa, kome smo dali naziv, možda malo pretenciozno Dani tamburaških orkestara Jugoistočne Evrope.Nama su se na toj konferenciji od prošle godine još, pridružili orkestar iz Češke republike, Slovenci su stalno tu, pa ćemo najverovatnije to proširiti u Evropske dane tamburaških orkestara.Međutim, šta je bitnije od svega toga.Prošle godine, kad smo tu konferenciju održavali u Banji Vrujice, bili smo jedinstveni da je potrebno  napraviti neku vrstu tamburaškog saveza, znači, da jednostavno tamburaši pređu te nacionalne granice i barijere i da se povežu.To je ove godine urodilo plodom.Ove godine je jednoglasno usvojena odluka o osnivanju Evropskog tamburaškog saveza, usvojen je statut Evropskog saveza, a izabrano je rukovodstvo, odnosno upravni odbor i doneseni su još neki akti koji su neophodni za upisivanje u sudski registar.Mi smo vrlo ponosni, što su tamburaši i iz Vojvodine,  Slavonije, Slovenije, Makedonije bili jednoglasni da sedište tog Saveza bude u Banja Luci, tako da je to velika čast za nas i da prvi predsednik upravo bude iz Banja Luke mr. Branko Davidović. To je jedna velika obaveza za nas. Mislim da će upravo radom ovih ljudi koji su izabrani upravni odbor, da će to dati rezultate i da će ovi naši susreti na festivalima i mimo festivala dobiti na kvalitetu, a na prvom mestu  to se odnosi na prenošenje ljubavi i umeća sviranja na tamburi na mlade generacije, tako da imamo velike planove. Da ne baksuziramo, pa kad budemo korak po korak osvajali ja sam siguran da će vaše novine o tome pisati.

Tomislav Đurić, šef orkestra »Lale sa Moriša», Čanad, Rumunija, 3. mesto

-          Naš orkestar je osnovan 1974. godine i radi do današnjeg dana sa uspehom. Mi smo učestvovali na raznim manifestacijama, kako u Beogradu u Matici recimo, u Žikinoj šarenici, na Beogradskom pobedniku, na Rumunskoj televiziji.Isključivo imamo repertoar narodne pesme, instrumentale narodnog karaktera i naši članovi se trude da obogate što bolje repertoar sa kvalitetnim izvođenjem. »Lale sa Moriša» iz Čanada učestvuju po prvi put na 6. međunarodnom festivalu tamburaških sastava i vrlo su ushićeni i zadovoljni sa organizacijom tog festivala i sa nadom da će učestvovati i sledeći put. Ovde je bila elita tamburaškog sviranja, tamburaških orkestara i jako težak zadatak je imao žiri koji je ipak morao da odluči ko je najbolji. Po mom mišljenju svi orkestri su zauzeli prvo mesto.

Maja Vulović


©2006 Webmaster

Sajt je optimizovan za MSIE 6 i rezoluciju 800x600.