NAVIGACIJA

 

PREDRAG PATIĆ, ŠEF ODBORNIČKE GRUPE LDP-A U GRADSKOJ SKUPŠTINI:

 

 

Naslovna strana

Istorijat

Mesna uprava

Starčevo danas

Planovi za tekuću godinu

Projekti

Kultura

Sport

Foto album

Važni telefoni

Mapa Starčeva

Starčevačke novine

Arhiva

Starčevo na Internetu

Kontakt

 
 

 

 

Vrh vlasti neće osetiti krizu

 

- Minimalno su smanjili mase zarada javnim i javno-komunalnim preduzećima za 10 odsto, ali i to je ono što će biti obezbeđeno parama svih građana koji pune budžet - smatra Patić po pitanju mera štednje pančevačke vlasti

 

 

            U gradu ste sada oponenti lokalnoj vlasti, ali, jeste li konstruktivna opozicija?

            - Liberalno demokratska partija jeste konstruktivna opozicija i mislim da smo to i pokazali. Svi predlozi i amandmani su bili sa vrlo jasnim obrazloženjem, ali problem je što nemamo vlast koja je konstruktivna. Govorili smo mnoge stvari koje nisu popularne i na kojima se nisu “skupljali poeni“, a za koje mislimo da su dobre za grad. Isto tako nam nije bio problem da podržimo sve odluke gradske vlasti za koje smo mislili da su dobre, iako su neke naše predloge ukrali i poturili ih kao svoje. Na primer, naš je predlog bio da Pančevo traži pare od prodaje Naftne industrije Srbije, a onda je vlast taj predlog preformulisala i na kraju dobila odgovor da im predlog nije precizan. Bilo bi korisnije da je vlast razgovarala sa nama, a ovako smo ostali bez tog novca i izgubili kartu za 21. vek.

            Gradska vlast je nedavno donela mere protiv ekonomske krize. Jesu li one dobre ili ne?

            - Te mere su više kozmetičke. Najviše se pričalo da će odbornicima gradske skupštine biti smanjene nadoknade za 20 odsto. Vlast je videla na televiziji da je ta mera najpopularnija, pa su tu meru i primenili.  LDP je predlagala pre rebalansa budžeta da se više sredstava izdvoji za poslove koje bi obavljala mala i srednja preduzeća jer bi se tako taj novac usmerio ka velikom broju zaposlenih u najzdravijem delu domaće privrede. Na taj način bi se novac “vrteo“ u Pančevu.

            Šta vam najviše smeta?

            -To što je na ovaj način omogućeno da vrh vlasti uopšte ne oseti krizu. Minimalno su smanjili mase zarada javnim i javno-komunalnim preduzećima za 10 odsto, ali i to je ono što će biti obezbeđeno parama svih građana koji pune budžet. 

            Ali biće smanjene plate svima koji primaju više od 40.000 dinara.

            - Ali to nije odluka lokalne vlasti, nego republičke. Da su gradonačelnica, njen zamenik i Gradsko veće sebi smanjili plate za 20 odsto Grad bi smanjio rashode duplo više nego što će to učiniti smanjenjem nadoknade odbornicima. Lokalna vlast je pokazala da ne želi da štedi na sebi i da želi da sačuva radna mesta svojim partijskim drugovima.

            Stav LDP-a koji se već duže ističe je “privatizacija javnih preduzeća umesto čuvanja velikih sistema“. U Pančevu imamo mnogo loših privatizacija.

            - U Pančevu imamo skandalozne privatizacije. Ako uzmemo na primer Azotaru, njeni bivši vlasnici su bili vrlo privilegovani kada su je kupili, jer se zna da su za tu fabriku konkurisale mnogo ozbiljnije kompanije. Azotara je privatizovana u vreme dok je premijer bio Vojislav Koštunica, kad je u Vladi bila i Nova Srbija, a sa njima je tada kohabitovao i Boris Tadić. I svi su oni zatvarali oči sve ovo vreme. Na sličan način je prodata i Rafinerija i tada se nije vodilo računa o ekonomskim već o političkim kriterijumima. Tako da je Pančevo ostalo uskraćeno i za taj novac. Zatim, niko nije razmišljao o Petrohemiji kada se prodavao NIS. Sada je lako moguće da se ta fabrika ugasi ako Vlada ne pruži dovoljno podrške. Zbog svega toga se postavlja pitanje opstanka Pančeva jer se polako jedno po jedno veliko preduzeće gasi.

            Da li ste za nove izbore na lokalnom nivou?

            - Jesmo. Mislimo da je sadašnja vladajuća koalicija potpuno neprirodna i da ne može da artikuliše potrebe građana. Ova vlast je napravljena na principu privilegija, podeljena je na feude i u te feude se niko ne meša, svako radi šta hoće i to ih vezuje. Videlo se viće puta da tu politike nema, imaju međusobnih sukoba. Posledica ovakve koalicije su neki truli kompromisi politike stranaka. Primer je bio novi Statut grada, koji je pomirio politike Demokratske stranke i Nove Srbije. Te stvari su jako vidljive, jedan od primera je i nedavna poseta američkog ambasadora kada je jedna stranka iz koalicione vlasti sa zadovoljstvom prihvatila tu posetu, druga sa gnušanjem odbila da bude domaćin, a treća nije imala nikakav stav. Pa, i to je trajalo jedan dan, a onda su se dogovorili o rebalansu budžeta i nastavili da čuvaju svoje privilegije.

            Kako ocenjujete odnos lokalne vlasti prema selima?

            - Taj odnos je pogrešno postavljen i baziran je na međusobnim nadigravanjima. Trebalo bi da se usvoji program ravnomernog razvoja svih sela gde bi se vodilo računa o potrebama svih građana. Načini na koji se sada rešavaju ti problemi su loši jer se neravnomerno odvaja novac. Znate i sami da su neki ljudi iz sela privilegovani. Oni koji imaju više uticaja u lokalnoj i pokrajinskoj vlasti bolje prolaze, ovi drugi prolaze lošije, ali to nije dobro za Grad. žalosno je što ne postoji ideja da se to reguliše.

            Da li tu mislite na Starčevo?

            - Tu nema dileme. Starčevci su unutar Demokratske stranke obezbedili privilegovan položaj, što je vidljivo na ulicama tog sela.

            A kako ocenjujete rad Mesne zajednice u Starčevu?

            - Mislim da su se Starčevci nametnuli i iskoristili sve položaje zbog čega Starčevo i odskače u odnosu na ostala sela. Pokazali su inicijativu i time sebi obezbedili bolji položaj.

            Šta bi LDP menjao da je vlast?

            - Mnogo toga. Potpuno bismo promenili način funkcionisanja vlasti. Mi ne vidimo razliku između uživanja u privilegijama Socijalista i Demokrata. Ako su Socijalisti centralizovali državu, kontrolisali tokove novca, zatvarali medije, onda ne vidim zašto bismo imali drugačiji odnos prema strankama koje to isto rade, a drugačije se zovu. Ako ova vlast, koja sebe naziva demokratskom, donese budžet koji čuva privilegije, donese Statut koji ne unapređuje život građana, onda nemamo razlog da na njih gledamo drugačije. Mislim da je jedina razlika što ova vlast ima više novca nego ona iz 90-ih godina, ali to nije rezultat politike. Mi imamo jasno definisane potrebe grada i jasno nam je da Grad ne može živeti tako što će parazitirati na “južnoj zoni“ i manipulisati sa najvećim lokalnim budžetom tako što će se građanima zamazivati oči sa nekim investicijama koje predugo traju.

            Ali šta biste vi uradili konkretno?

            - Definisanje prioriteta i prednosti Pančeva je nešto što mi imamo i na tome bismo odmah počeli da radimo, kada bismo imali priliku da dođemo na vlast.

            Razne su priče bile oko formiranja opština u Pančevu. Neki su za jedno, drugi za drugo. Za šta se vaša stranka zalaže?

            - Gradske opštine su nešto što je neophodno, ali mi se zalažemo za ideju da se formiraju dve opštine. Jednu bi činio Grad, a drugu sva sela. Činjenica je da se do sada nije konkretno raspravljalo o tome.  Sve se svelo na to koliko bi to koštalo, a o prednotima niko nije ni govorio. Građani bi na taj način imali mnogo više uticaja na rešavanje njihovih problema, a ne bi se ni novac razbacivao.

            Da li su dve opštine dovoljna decentralizacija?

            - Mi mislimo da je u ovom trenutku to optimalno. Ne smemo upasti u zamku da svi dobiju šansu da postanu opštine, jer bi se onda novac koji imamo u budžetu rasuo. Problem finansija je suštinski problem. Kada bi imali dve opštine to ne bi uslovilo zapošljavanje novih ljudi, već bi se oni koji sada rade samo raspodelili. Ukoliko bi Starčevo imalo godišnji budžet od 10 miliona evra, onda bi imalo smisla da to selo postane opština, ali u ovoj situaciji to bi se svodilo na cepkanje gradskog budžeta.

Ivana Vojnović

Sajt je optimizovan za MSIE 7 i rezoluciju 1024x768.

©2009 Webmaster