NAVIGACIJA

 

RAZGOVOR S POVODOM: PETAR ANDREJIĆ

 

 

Naslovna strana

Istorijat

Mesna uprava

Starčevo danas

Planovi za tekuću godinu

Projekti

Kultura

Sport

Foto album

Važni telefoni

Mapa Starčeva

Starčevačke novine

Arhiva

Starčevo na Internetu

Kontakt

 
   

Nismo još opština, ali...

 

           Nedavno je na ulazu u Starčevo osvanula tabla s natpisom “Dobrodošli -  Opština Starčevo“. To je bio povod da razgovaramo s Petrom Andrejićem, odbornikom u gradskoj Skupštini i koordinatorem Radnog tela za analizu ispunjenosti uslova za formiranje gradskih opština.

Šta predstavlja postavljanje ove table?

            - Tabla sa ovakvim natpisom izraz je podrške ideji o decentralizaciji, ideji da pančevačka sela postanu opštine, ideji da se prestane s podaničkim mentalitetom koji predstavlja centralizacija kao sistem vrednosti. Drugim rečima, predstavlja želju da se svakodnevni komunalni problemi jedne zajednice koja broji 8000 građana rešavaju brže, efikasnije i na način na koji žitelji te zajednice smatraju da treba.

Ali, postoji otpor u delu pančevačke javnosti prema toj ideji.

            - Da, kod onih koji ne žele da podele vlast i kod onih koji hoće sve da imaju pod kontrolom. Skupština Srbije je, kada je izglasala da neke opštine, a među njima i Pančevo, postanu gradovi, poslala poruku: decentralizujte lokalnu vlast kroz formiranje gradskih opština. To jasno piše u Zakonu o lokalnoj samoupravi, gde stoji da gradovi mogu formirati gradske opštine.

Protivnici ove ideje kažu da će to koštati i da su ti troškovi bespotrebni?

            - To nije istina. Mi smo već dostigli visok stepen autonomije: mesne zajednice imaju svoje izabrane organe, imaju svoje izvršne organe, imaju javna komunalna preduzeća, svoje budžete, zaposlena lica koja se staraju o radu mesnih kancelarija i drugo... Međutim, to nije institucionalizovano, to jest - nigde ne piše da tako mora i treba da bude! To znači da neka nova gradska vlast može sve to jednim potezom da izbriše i da se sela vrate u vreme kada su bila u mraku, blatu i kada su tavorila bez ikakvih sredstava. A to nije bilo tako davno - svi se sećamo kako je to izgedalo pre samo desetak godina... Dakle, formiranje gradske opštine znači da se ono što je postignuto verifikuje, i da se u budućnosti nadograđuje. Ništa ne košta da se mesne zajednice odmah transformišu u gradske opštine.

Da li smatrate da Starčevci podržavaju ovu ideju?

            - Siguran sam u to da velika većina Starčevaca želi da naše mesto bude gradska opština. Mi se samostalno razvijamo već duže vreme i to ima odlične rezultate. Pogledajte kako izgleda taj razvoj u gradu u poslednjih desetak godina, pa uporedite... Imamo velike planove, koji će tek rezultirati izgradnjom obilaznice oko Beograda kada će Starčevo zbog svog geografskog položaja postati svojevrsni centar ovog regiona.

Pa, hoće li i kada biti doneta odluka o formiranju gradskih opština?

            - Učiniću sve što je u mojoj moći da takva odluka bude doneta na Skupštini grada Pančeva. To će se, pre ili kasnije, dogoditi, jer je Srbija danas najcentralizovanija zemlja u Evropi. Ako hoćemo u Evropsku Uniju, moraćemo da se pridržavamo i njihovih pravila, a ona nalažu visok stepen decentralizacije.

J. F.

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Sajt je optimizovan za MSIE 7 i rezoluciju 1024x768.

©2009 Webmaster