NAVIGACIJA

 

MIODRAG MLADENOVIĆ, ARHITEKTA

 

 

Naslovna strana

Istorijat

Mesna uprava

Starčevo danas

Planovi za tekuću godinu

Projekti

Kultura

Sport

Foto album

Važni telefoni

Mapa Starčeva

Starčevačke novine

Arhiva

Starčevo na Internetu

Kontakt

 
 

 

Neolit u Starčevu

 

            ”Prva iskopavanja na lokalitetu u blizini Starčeva obavio je davne 1939. godine Miodrag Grbić, a onda su posle II Svetskog Rata tu radili Milutin Garašanin i njegova supruga. Od kada je ta neolitska kultura detektovana, Starčevo ima tu privilegiju da se ceo jedan kulturni korpus neolitske kulture naziva imenom Starčeva. Ta kultura je kasnije otkrivena i na drugim lokalitetima na Balkanu i u srednjoj Evropi. Taj kulturološki razvoj nikako ne treba zaobići u daljem razvoju sela”, priča arhitekta Miodrag Mladenović.

            Vi imate ideju kako od toga napraviti turističko mesto?

            - Da. Mi ćemo uraditi repliku jednog neolitskog naselja i pokazati kako se živelo na tim prostorima uključujući sva saznanja koja imamo na osnovu istraživanja Starčevačke kulture. Danas smo u situaciji da razmišljamo koliko je to isplativo...

            Pa da li je isplativo?

            - Beograd, grad sa dva miliona stanovnika, koji kao novootkrivena destinacija, privlači sve više turista, a mi smo blizu. Imamo i izlete i ture koje se prave tokom Dunava od Novog Sada, Beograda sve do Đerdapa, ali sa leve strane Dunavom, kada putnici krenu, ne događa se ništa. Imamo Beograd, Vinču, Smederevo, Kostolac, Lepenski vir, ali sa vojvođanske strane nemamo ništa. Zato bi ovo bio vrlo interesantan projekat jer bi se Starčevo uključilo u tu globalnu priču.

            Gde bi se nalazilo to turističko mesto koje zamišljate?

            - Tamo gde su iskopavanja završena. Napravili bismo repliku naselja iz doba neolita i prikazali bismo duh života u tom periodu. Međutim, vrlo je važno da se ceo projekat osmisli tako da se otvore i nova radna mesta.

            Za sada je ovo samo ideja. Kada će biti napravljeni neki prvi koraci?

            - Već u septembru očekujemo prve korake, ali morate znati da je to dugotrajan proces. Zbog globalnog, regionalnog, podunavkog značaja tog projekta računamo i na podršku inostranih fondova i zakucaćemo na sva vrata koja možemo. Planiramo da dobijena sredstva usmerimo i na nastavak istraživanja jer je to jedini način da saznamo više o tome šta se to dešavalo u Starčevu pre 7500 godina.

            Postoje li takve stvari još negde u svetu?

            - Postoje u Engleskoj, Nemačkoj, ali nam nije namera da iskoristimo tuđe ideje, već model razmišljanja. Starčevo bi sa takvim sadržajem postalo centralna funckija Grada.

Ivana Vojnović

Sajt je optimizovan za MSIE 7 i rezoluciju 1024x768.

©2010 Webmaster