Navigacija

BLANK

 
NASLOVNA STRANA

ISTORIJAT

MESNA UPRAVA

STARČEVO DANAS

PLANOVI ZA TEKUĆU GODINU

KULTURA

SPORT

FOTO ALBUM

TELEFONI

STARČEVAČKE NOVINE

ARHIVA

STARČEVO NA INTERNETU

KONTAKT: [email protected]

 

 

Hoće li se graditi prečistač?

 

Sve se više priča o izgradnji postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda za naselje Pančevo, koje bi moglo da apsorbuje i starčevačke otpadne vode. O tome razmišljaju i u Mesnoj zajednici Starčevo, pa je dilema da li da se sačeka izgradnja ovog postrojenja, ili da se samostalno krene u izgradnju sopstvenog prečistača i potisnog cevovoda ka Dunavu. Zbog toga smo razgovarali sa Milanom Bornom, sekretarom Sekretarijata za zaštitu životne sredine u SO Pačnčevo.

 

            Koliko je realno da će doći do izgradnje postrojenja za preradu otpadnih voda, koje bi pokrivalo celo Pančevo i na koje bi mogla da se priključi i starčevačka kanalizaciona mreža?

            - To je vrlo realna priča. Još pre godinu dana je urađena studija izvodljivosti, koju je uradila jedna italijanska firma. U početku je bilo ideja da se priključe i firme južne zone, ali na kraju smo ipak odlučili da to radimo sami. Mada će taj sistem za preradu otpadnih voda biti takav, da će dozvoliti da se priključe i otpadne vode preduzeća.

Gde je planirano da bude postrojenje?

            - Skupština je 24. oktobra 2005. godine donela odluku da to postrojenje bude tamo gde je predviđeno starim urbanističkim planom, južno od industrijske zone, to su takozvane lokacije G1 i G2 po novom urbanističkom planu.

Da li se ta lokacija podudara sa lokacijom na kojoj je planirano da bude postrojenje starčevačke kanalizacije?

            - Mi smo znali, skretarijat je znao, da Starčevo ima u vidu izgradnju postrojenja i da, lokacije se podudaraju. Ja sam ljubaznošću predstavnika lokalne vlasti u Starčevu, dobio projekat na par dana, dao sam italijanima da pregledaju, tako da će oni to svakako da uklope na najbolji mogući način.

Koji delovi će biti obuhvaćeni sistemom?

            - Sistemom je predviđeno da se ovuhvati i Kudeljarski nasip, pošto tu ima dosta problema, Pančevo, zatim Vojlovica i Topola, i Starčevo. Tako bi se rešili ključni problemi.

Ko bi finansirao izgradnju takvog postrojenja?

- Što se finansiranja ovog projekta tiče, to je vrlo kompleksna stvar. Finansijska konstrukcija se zatvara tako što Opština mora da učestvuje jednim delom. Za moguće finansijere praksa je da finansiraju projekte u iznosu od 75%, a 25% bi bilo učešće Opštine. Italijansko ministarstvo za zaštitu životne sredine i teritorije je takođe obećalo finansijsku podršku. Potrebno je da se uradi projektna dokumentacija, kako bi se posle tražio najbolji ponuđač za izvođenje radova. Po studiji izvodljivosti sredstva, potrebna za realizaciju projekta sistema za preradu otpadnih voda, iznose između 18 i 20 miliona evra. Računa se da bi i izgradnja kolektora za prikupljanje otpadnih voda koštala oko 10 miliona evra. Ovo su samo procene, kada se bude uradio idejni projekat, znaće se precizno. U tu sumu treba da uđe i celokupna infrastruktura: putevi, dovođenje struje, vode, telefona, znači sve što je potrebno za funkcionisanje gradilišta.

            Ima li izgradnja sistema prioritet u odnosu na neke druge investicije?

- Sada je to prioritet broj jedan opštine Pančevo. Nalazi se na listi prioritetnih projekata koje bi finansirala Evropska zajednica u nekoliko narednih godina. Ovo postrojenje bi rešilo problem podzemnih voda. Od strane predsednika opštine napisani su dopisi, jedan republičkoj vladi, drugi Ministarstvu za zaštitu životne sredine, Ministarstvu za poljoprivredu i šumarstvo, u kojima se traži da se ovaj projekat stavi na listu prioriteta na republičkom nivou.

            Po izgradnji, postrojenje bi bilo u nadležnosti JKP “Vodovod i kanalizacija“?

            - Da, kasnije bi postrojenje bilo pod upravom Vodovoda i kanalizacije i naravno na usluzi građanima. JKP “Vodovod i kanalizacija“ bi bilo zaduženo za održavanje sistema.

Daniela Birak


©2006 Webmaster

Sajt je optimizovan za MSIE 6 i rezoluciju 800x600.