Navigacija

INTERVJU

 
NASLOVNA STRANA

ISTORIJAT

MESNA UPRAVA

STARČEVO DANAS

PLANOVI ZA TEKUĆU GODINU

KULTURA

SPORT

FOTO ALBUM

TELEFONI

STARČEVAČKE NOVINE

ARHIVA

STARČEVO NA INTERNETU

KONTAKT: [email protected]

 

 

MILAN BABIĆ,  PREDSEDNIK SKUPŠTINE OPŠTINE PANČEVO:

Skupština dobro radi

Naš sagovornik tvrdi da opština Pančevo odvaja najviše sredstava za sela od svih opština u Srbiji. Poruka odbornicima - budite kulturniji

 

            Šta spada u poslove predsednika Skupštine?

            - Posao predsednika skupštine je da sve ono što dođe u skupštinsku proceduru kao gotov materijal, da ga na vreme proceni i stavi ga na dnevni red. Ukoliko predsednik smatra da materijal nije dovoljno obrađen, da može izazvati nedoumice ili nerazumevanje kod odbornika, vraća ga na predlagaču na doradu. Znači posao predsednika je prijem materijala, ocena razumljivosti materijala, stavljanje na dnevni red, sazivanje skupštine, dostavljanje materijala i vođenje skupštine. Mislim da je Skupština sve to odlično radila, moram napomenuti uz veliku pomoć stručne službe.

            A šta Vam najteže pada od predsedničkih zaduženja?

            - Najteže mi pada sam tok sednice. Želeo bih da sednica protekne u najboljem redu, ne možemo svi biti zadovoljni odlukama, ali bismo mogli biti zadovoljni tokom sednice. ali svi imaju prilike da vide na šta to ponekad liči.

            Mislite li da uspešan mandat ovog saziva?

            - Skupština je u ovom mandatu imala, u proseku, više od jednog zasedanja mesečno. Zasedanja su uglavnom trajala jedan dan, sa par izuzetaka kada je zasedanje nastavljeno posle 15 časova ili nastavak zakazan za drugi dan. Mislim da možemo biti zadovoljni, tačke dnevnog reda su uvek bile aktuelne, nekoliko sednica je sazvano po hitnom postupku u cilju što bržeg rešavnja problema. Trudili smo se da budemo što aktuelniji, da ne raspravljamo o nekim temama tek posle tri-četiri meseca.

            Ima dosta zamerki na sazivanje sednica po hitnom postupku?

            - Nije bilo zamerki na to što se sednice zakazuju po hitnom postupku, zamerke su vezane za činjenicu da se neke tačke stavljaju na dnevni red po hitnom postupku. Znači - sednica je zakazana, a mi naknadno stavljamo tačke na dnevni red. Stvar je u tome što neke tačke zaista ne mogu da čekaju, ali o tome treba da razgovarate sa predsednikom opštine o Opštinskom upravom, koliko oni ažurno obrađuju materijale.

I dalje se mogu čuti zamerke na kašnjenje skupštinskog materijala, zašto odbornici dobijaju materijal sa zakašnjenjem?

            - Postojala je odluka koja je nalagala da materijal mora biti dostavljen najmanje 14 dana do sednice. To je promenjen i taj rok je sada 7 dana do zasedanja. Tvrdim, da se pozivi i svi materijali dostavljaju u tom roku. Ostalo je pitanje ekspeditivnosti pošte i mogu li poštari naći nekog na toj adresi ili ne. Bilo je slučajeva, kada smo telegramski zakazivali sednicu, da poštari ne nađu nikoga kod kuće, a znate da se prijem telegrama mora potpisati. Ta zamerka oko dostavljanja materijala ne stoji. Ili da počnemo da glumimo republičku skupštinu pa da budemo u stalnom zasedanju, a odbornici na stalnom radu, da ćemo biti ažurniji. treba biti realan, ja tvrdim da se materijali šalju na vreme.

            A veličina dnevnog reda, dešavalo se da bude i 70 tačaka?

            - Možemo mi doneti odluku i ograničiti broj tačaka dnevnog reda, ali tada ćemo zasedati jednom nedeljno. Nijedno zasedanje nije imalo manje od 25 tački. Evo na narednom zasedanju imaćemo izmene u školskim odborima, i druge izmene, to se dešava zato što kada se nešto deli svi bi hteli sve, a kada vide da tu treba da se radi onda svi odustaju. Dolazi do toga da školski odbori i neka druga tela ne mogu da funkcionišu zato što članovi neće da rade. Mi moramo da vršimo te zamene, kako bi odbori mogli da funkcionišu. Iskreno, ja bih najviše voleo da na svakom zasedanju razgovaramo o dve-tri aktuelne teme, a da se ne bakćemo ostalim stvarima, ali realnost je takva da su više od polovine dnevnog reda kojekakvi izveštaji i razno kadrovanje, odnosno zamena ljudi koji neće da rade.

            Kako predsednik skupštine gleda na “seoski lobi“, grupu odbornika iz naseljenih mesta koji se zajedničkim silama bore za seoske teme?

            - Svako ima pravo da se organizuje interesno kako god može. Što se tiče tog lobija, čujem da postoji, onda neko izađe za govornicu i kaže da takve organizacije nema. To je stvar interesnog organizovanja, što je sasvim u redu. Možda će se odbornici interesno okupiti radi rešavanja problema zagađenja. Lobiranje za podržavanje pojedinih ideja je dozvoljeno u skupštini, to je sasvim opravdano i u tome nema ničeg loše.

            Da li su sela brojčano dovoljno zastupljena u opštinskom parlamentu?

            - To je isključivo stranačka stvar. Skupštine se formiraju na stranačkom principu, a ne na teritorijalnom. Stvar je procene stranke, koliko će da delegira odbornika iz sela. Mi imamo situaciju da su u skupštini sva sela zastupljena, ali to ne mora da bude slučaj. Stvar je stranaka koga će da predlože za odbornika.

            Da li su sela dovoljno zastupljena u budžetu za ovu godinu?

            - Ako uzmemo u obzir koliko su ranije bila, mislim da su sada dovoljno zastupljena. Mi imamo taj problem, ne problem sela, već problem mesnih zajednica. Zakon je takav da su seoske mesne zajednice izjednačene sa gradskim. Zakon je takav i on donosi takvo finansiranje i biće tako dok se zakon ne promeni. Spreman sam da tvrdim da, procentualno, naša opština odvaja najviše za sela u odnosu na ostale opštine u Srbiji. Mislim da su sela, obzirom na zakonsku situaciju, dobro kotirana u budžetu. Ovako će se finansirati sve dok se drugačije ne predvidi Zakonom o lokalnoj samoupravi. Tako da se stvara veliki problem oko sela. Vidite, sva sela imaju svoja komunalna preduzeća, to je lepo, ali da vidimo procente naplate i isplativost postojanja tih preduzeća.

            Ovo je treća godina ovog saziva, hoće li po vašoj proceni biti prevremenih lokalnih izbora?

            - Mislim da ove godine neće biti izbora, tek sledeće godine na proleće, što je normalna procedura. Ali hajde da sačekamo šta će biti sa Vladom. Čini mi se da se ipak nazire formiranje Vlade, tako da mislim da neće doći do prevremenih lokalnih izbora. Redovni izbori treba da budu raspisani 2008. godine do 31. decembra, tako da će sledeće godine u proleće to biti normalna procedura.

            Kakva je vaša slika sledećeg saziva?

            - Lično, moja slika jeste da su se iskristalisale tri grupacije: to su - demokratska opcija u kojoj je Demokratska stranka glavni lider, koja će okupljati sve demokratski orijentisane stranke; drugi blok predstavlja Srpska radikalna stranka, a treći, na koji se mora računati, su lokalne stranke. Mislim da neće biti u tolikom broju stranke zastupljene u sledećem sazivu.

            Hoćemo li Vas opet videti na mestu predsedavajućeg Skupštine, kakve su Vam ambicije za sledeći saziv?

            - Rado bih to mesto prepustio nekom drugom. O tom potom, to će biti stranački dogovor. Ukoliko to mesto bude pripalo mojoj stranci i oni budu smatrali da treba opet da se nađem na tom mestu, pristaću i biti lojalan stranci.

            Vaša poruka odbornicima?

            - Ista ona koji sam rekao na početku mandata: želja mi je da Pančevo ima jedan normalan, kulturan i jak parlament. To ovaj grad zaslužuje. Sva prepucavanja, sve teške reči, ružne reči treba ostaviti van skupštinske sale. Ja sam za kvalitetan dijalog i hajde da se nadmećemo u kvalitetu, a ne u psovkama, olajavanjima i ostalim nekulturnim stvarima. Svaki odbornik je uvek dobio reč, bilo je situacija oduzimanja reči, ali to je stvar kulture odbornika.

Daniela Maksimović


©2007 Webmaster

Sajt je optimizovan za MSIE 6 i rezoluciju 800x600.