Navigacija

DANILO BJELICA,  DIREKTOR JKP-a ”ZELENILO”:

 
NASLOVNA STRANA

ISTORIJAT

MESNA UPRAVA

STARČEVO DANAS

PLANOVI ZA TEKUĆU GODINU

KULTURA

SPORT

FOTO ALBUM

TELEFONI

STARČEVAČKE NOVINE

ARHIVA

STARČEVO NA INTERNETU

KONTAKT: [email protected]

 

 

 

Hoćemo saradnju sa selima

 Naš sagovornik ističe da JKP “Zelenilo“ želi da uspostavi kvalitetnu saradnju sa selima pančevačke opštine, a naglašava da je takve saradnje - već i bilo

 

            Recite nam, za početak, šta sve spada u domen ovog preduzeća, delatnost je uglavnom vezana za naseljeno mesto Pančevo, pa stanovnici drugih naseljenih mesta nisu upoznati sa vašim radom?

            - Pre nekoliko godina opštinskom odlukom formirana su javno-komunalna preduzeća u naseljenim mestima, tako da su uticaj i ingerencije javno-komunalnih preduzeća Pančeva bitno oslabile. Javno-komunalna preduzeća osnovana radi održavanja i funkcionisanja opštine ostala u domenu samo Pančeva. Naravno da to nije striktno dogovoreno, niti se poštuje. Ovo preduzeće se sastoji iz tri radne jedinice. Radna jedinica ”Gradsko zelenilo”, bavi se izgradnjom, održavanjem i negovanjem svih javnih zelenih površina. Radna jedinica ”Pogrebno”, koja se bavi održavanjem pet grobalja u Pančevu, kao i organizacijom sahrana. Treća radna jedinica su ”Pijace”, koja je zadužena za sve pijace u Pančevu, dve vrlo raspoznatljive - zelenu pijacu i robnu pijacu ”Aerodrom” ili buvljak. Ostale su satelitske pijace, koje se nalaze u mesnim zajednicama u okviru Pančeva. 

            U razgovoru sa Vama odmah na početku se nameće pitanje robne pijace, odnosno buvljaka, treba li Pančevu buvljak?

            - Buvljak je izvesno vreme bila nužna potreba Pančevaca, s obzirom da je situacija u privredi i društvu bila veoma teška, buvljak se pojavio kao jedan ventil, odnosno kao velika materijalna podrška stanvništvu. Pružao je mogućnost zarade, ali i mogućnost kupovine. Danas je to jedna organizovana pijaca, koja nekima ne izgleda tako. Da bismo rešili pitanje buvljaka, moramo imati jasan stav Opštine Pančevo po pitanju razvoja i vizije buvljaka. Republika tu ima manji odlučujući uticaj. Ona, pre svega, insistira na pravnom i ekonomskom organizovanju buvljaka. Takva organizacija kod nas je obavljena preko 96%. Odgovorno tvrdim da ni jedna pijaca u državi Srbiji nije tako organizovana. Opština mora da kaže treba li nama buvljak ili ne. Na buvljaku radi 1500 radnji na 2754 tezge. Jedna radnja može imati više tezgi, ali fizički sastavljenih. Te radnje ovom društvu donose prihod u vidu plaćanja dažbina. Taj prihod iznosi preko 50 miliona dinara godišnje. Mislim da to nije zanemarljiv izvor prihoda. Kada su u pitanju priče o poslovanju buvljaka, one zaista ne stoje. Već dve godine poslovanje buvljaka je čvrsto determinisano. Tačno se zna koliki su prihodi, sa tezgi: prihod iznosi oko 185 miliona, a prihod od lokala na obodima buvljaka iznosi oko 40 miliona. Naše mišljenje je da je buvljak potreban. Takve robne pijace postoje u država našeg okruženja, čak i u zapadnoj Evropi. Možda su te pijace drugačije organizovane i drugačije izgledaju, ali i naša pijaca se može bolje organizovati, drugačije urediti, ali uređenje zavisi od čvrstog stva da li Pančevu buvljak treba ili ne. Buvljak se može natkriti, može se kompletno opasati lokalima, može se daleko kvalitetnije srediti, ali neko mora odlučiti da li nam je buvljak potreban.

            Znači JKP ”Zelenilo” nije nadležno da da odgovor na pitanje treba li nam buvljak?

            - Potpuno sam uveren da to treba da odluči Opština. Republika ne može ukinuti buvljak, kada tamo ljudi rade po zakonu, imaju fiskalne kase, plaćaju poreze i doprinose. Zakon poznaje takav način poslovanja. Ne vidim ni jedan razlog zbog kojeg bi republika mogla da ukine buvljak. Naravno da se rad mora kontrolisati. Mi pružamo pomoć inspekciji, učestvujemo u suzbijanju prodaje van prostora buvljaka. To ne spada unaše poslove, ali mi podržavamo i logistikom pomažemo te akcije kako bismo sačuvali naše komintente unutar buvljaka koji redovno izmiruju svoje obaveze.

            Kada je u pitanju zelena pijaca, verujem da su i građani iz naseljenih mesta videli drastične promene koje su se tamo dogodile, šta je sve preuređeno?

            - Drago mi je da ste to primetili. U poslednjih godinu dana akcenat je bio upravo na zelenoj pijaci. Obzirom da su nam ruke vezane po pitanju buvljaka, da ne bismo gubili vreme mi smo se pozabavili zelenom pijacom. NJen status nije sporan, tako da ulaganja ne mogu da budu uzaludna. Ovih dana krećemo u renoviranje prostora koji će biti adaptiran za prodaju ribe i ribljih proizvoda. Biće postavljeno 6 tezgi za prodaju ribe, koje će biti urađene po modernim standardima. Hala ”masnoće” je urađena, takođe moderno, sa rashladnim vitrinama, vrlo savremeno i prilagođeno sanitarno-higijenskim uslovima. Postavljeni su boksovi za prodaju sezonskog voća i povrća. Urađeni su ramovi za prodaju bostana i kupusa. Reorganizovali smo robni deo, posebno smo ga ogradili i uredili. Postavljeni su boksevi za plastikare i drvenu robu da ne budu raštrkani po celoj pijaci. Sada najveću bitku bijemo sa divljim prodavcima na ulasku u pijacu. Svakodnevno nam pristižu pretnje od divljih prodavaca, vrlo su neprijatni. Imamo pomoć policije, maksimalno nas štite. Ako izvojujemo pobedu nad tom divljom prodajom, moći ćemo da kažemo da Pančevo, posle mnogo godina, ima pijacu kakvu zaslužuje.

            Pomenuli ste saradnju sa javno-komunalnim preduzećima iz naseljenih mesta, u čemu se ogleda ta saradnja?

            - Sarađujemo sa javno - komunalnim preduzećima u naseljenim mestima pružajući im tehničku, materijalnu, a naročito stručnu pomoć, pošto spadamo u najstručnija preduzeća ove delatnosti u južnom Banatu. Saradnja se najviše ogleda u stručnom delu, raznim savetima, dogovorima, pripremama terena, pomoći u projektovanju i slično. Ovih dana radimo na uređenju centra u Banatskom Brestovcu, u smislu postavljanja žardinjera. Sa Starčevom smo fino sarađivali u pogledu ozelenjavanja, davali smo im sadnice po vrlo povoljnim cenama. Po rešenjima odlazimo u sela da sečemo grane koje smetaju. Naše preduzeće je otvoreno za svaki vid saradnje i pomoći, naravno u skladu sa mogućnostima. Treba imati u vidu da JKP ”Zelenilo” nije na budžetu, finansira se iz sopstvenih prihoda, tako da i pomoć pruža iz istih prihoda. Ima mnogo načina i prostora, a mi smo uvek otvoreni za saradnju. Mi nikoga nismo odbili, tako da saradnja u mnogome zavisi od direktora preduzeća u naseljenim mestima i od saveta mesnih zajednica. Naše preduzeće je osnovano da zadovoljava potrebe građana cele teritorije opštine Pančevo.

Daniela Maksimović


©2007 Webmaster

Sajt je optimizovan za MSIE 6 i rezoluciju 800x600.