Na kraju smo još jedne godine, kada se svode računi, pa na početku razgovora moramo da Vas pitamo, koliko ste zadovoljni onim što je urađeno u 2023?

- Sagledavajući šta smo sve uradili tokom ove godine, generalno, jesam zadovoljan rezultatima tima na čijem sam čelu. Naravno da uvek može bolje, ali mislim da se vodimo dobrom politikom, razgovaramo sa ljudima, slušamo sugrađane, njihove predloge i ideje. Takođe, zadovoljan sam transparentnošću i efikasnošću u našem radu i mislim da smo, zahvaljujući složnom, timskom radu, postigli  velike rezultate. Smatram da je ovo pravi način da se vodi i tim i Grad, odgovorno i domaćinski i tako ćemo nastaviti i u buduće.

            Tokom ove godine nastavilo se sa velikim ulaganjima pre svega u infrastrukturu...

            - Posebno možemo da istaknemo investicije u našem gradu, koje smo gledali da realizujemo u svim poljima, i na polju komunalne, kao i putne infrastrukture, ali smo imali i investicije u sportsku infrastrukturu. Ulagali smo u zdravstvene objekte. Pored rekonstruisane fiskulturne sale u Gimnaziji “Uroš Predić“ obezbedili smo sredstva za izgradnju novog objekta koje je u toku, kako bi proširili kapacitete učionica i omogućili još većem broju dece da stiče obrazovanje u ovoj ustanovi, jer ulaganjem u mlade kroz obrazovanje, osiguravamo sigurnu i stabilnu budućnost. Obezbedili smo i našim najmlađima dodatne kapacitete za vrtiće, na radost njihovih roditelja, jer ono što kažemo - mi to i uradimo. Obezbedili smo jedan novi prostor za mališane, vrtić “Zabavnik“. Rekonstuisali smo dva postojeća objekta, u Dolovu i Banatskom Novom Selu, a tokom 2024. godine proširićemo kapacitete za još 400 novih mesta u dva objekta. Ulagali smo i u objekte kulture. Očekujem do kraja godine da će ponovo biti u upotrebi velika sala Doma kulture u Banatskom Novom Selu, Nastavili smo s radovima u Galeriji savremene umetnosti i nastavićemo i dalje da radimo sve ono što naši sugrađani od nas traže.

            Veliki broj ulica je rekonstruisan. Radilo se u svim naseljima na teritoriji Grada Pančeva. Hoće li ovaj posao biti nastavljen u idućoj godini?

            - Pričamo sa svim našim sugrađanima, slušamo šta su njihove potrebe. Naravno, komunalna i putna infrastruktura su nešto što je prioritet za naše sugrađane, naročito u ruralnim naseljenim mestima, a u skladu je sa sredstvima u budžetu, za koji moram da kažem, pre svega, da je stabilan, ali i investicioni i raste iz godine u godinu. To nam omogućava da možemo da odgovaramo izazovima i zahtevima koje građani stavljaju pred nas. I ove godine smo, kao i u prethodnim, dobili i nekoliko potpuno rekonstruisanih ulica. To su ulice Patrijarha Čarnojevića, Bratstva Jedinstva, ali smo i rehabilitovali dosta ulica, pre svega u ruralnim naseljenim mestima na teritoriji Pančeva. Nismo pravili razliku, jer zaista sve nam je podjednako bitno kako Brestovac i Glogonj, Dolovo i Banatsko Novo Selo, Starčevo, podjednako su nam bitni kao i sam centar Pančeva, i tako ćemo nastaviti da radimo i u budućnosti.    Do sada je projektima javno-privatnog patnerstva asfaltirano ukupno 178 ulica, odnosno 90 kilometara puteva. I zaista, to je možda i jedan od najvećih rezultata u radu u 2023. godini. Ono što je glavna stvar koju meštani stavljnjaju pred nas jeste nastavak izgradnje kanalizacione infrastrukture tamo gde je nema i to je nešto čime ćemo se baviti u godinama ispred nas, jer zaista to i jeste najveći problem svih naših sugrađana koji žive u manjim naseljenim mestima na teritoriji Grada Pančeva. Tokom 2024. godine planiramo novi projekat javno - privatnog partnerstva po pitanju putne infrastrukture u kojem planiramo totalnu rekonstrukciju desetak ulica na teritoriji grada i više ćemo se fokusirati na samo naselje Pančevo. To je ono što smo identifikovali kroz razgovore s građanima šta je ono što je potrebno još da se uradi kako bi putna infrastruktura bila što bolja za sve nas. Naravno, nećemo se baviti samo putnom infrastrukturom. Uporedo, rešavaćemo probleme kišne i fekalne kanalizacije. Tu pre svega mislim na naselja Mladost i Strelište. U toku je izrada projektno-tehničke dokumentacije koju očekujemo s građevinskim dozvolama do kraja ove godine, a u narednoj da se bavimo izgradnjom. Ako pričamo o fekalnoj kanalizaciji na Bavaništanskom putu i na “staroj Misi“, a ako pričamo o atmosferskoj, kišnoj kanalizaciji, nastavak tog posla koji smo započeli u ovoj godini na Strelištu, planiramo da nastavimo da radimo kišnu kanalizaciju na Strelištu i tokom 2024. godine.

            Sve što je urađeno   vidljivo je kako za stanovnike, tako i za ljude koji dolaze u naš grad. Pančevo je sasvim sigurno grad budućnosti. To pokazuje i veliki broj ljudi koji se doselio u naš grad. Koliko ste ponosni na tu činjenicu?

            - Veoma sam ponosan na to da je Pančevo prepoznato  kao perspektivan grad. Ovde dolaze novi ljudi i otkrivaju njegove potencijale. Siguran sam da će u narednom periodu naši sugrađani osetiti benefite sprovedenih investicija i realizovanih projekata i da će Pančevo biti željeno mesto u Srbiji, kako za rad, tako i za udoban život.

            Pančevo je uvek bio jedan od najvećih industrijskih centara ne samo u našoj zemlji već i u regionu. Na sreću svih Pančevaca naš grad se i danas visoko kotira na lestvici industrijskih centara.

            - Svdoci smo da su u prethodnim godinama velike nemačke kompanije, već pokrenule svoje privredne aktivnosti u našem gradu. U razgovoru sa njima, čuli smo da su oni zadovoljni i Pančevom i Pančevcima. To nam je pokazatelj da smo uradili i da radimo dobar posao, jer oni žele da budu u našem gradu. To pokazuje i da je Pančevo vraćeno na mapu najvećih industrijskih centara u našoj zemlji što je od izuzetnog značaja za naš grad. Politika koju vodi naš predsednik Aleksandar Vučić, izgradnja industrijskih kapaciteta, odnosno izgradnja poslovnih zona je nešto što je od velikog značaja za Republiku Srbiju, ali i za Grad Pančevo. Mi, kao grad, trudimo se da stvaramo dalje uslove za neke nove investitore u našem okruženju, ali i za dalje širenje postojećih stranih investitora. Ono što je evidentno i što se dešava na terenu je da naši postojeći investitori, uprkos celokupnom stanju u svetu, ne zaustavljaju svoj proces investicija u našem gradu. Moram da napomenem, da tokom iduće godine očekujemo dobijanje građevinske dozvole za sektor “C“ obilaznice oko Beograda i rešavanje imovinsko-pravnih odnosa na trasi od Bubanj potoka do Starčeva, odnosno Pančeva i oko Pančeva, završno sa Novoseljanskim putem. Početak ovih radova zavisi od ishodovanja građevinske dozvole, ali od predstavnika Ministarstva građevinarstva smo dobili informaciju da se očekuje da će to biti u junu mesecu. Nadamo se da će radovi početi tokom sledeće godine, jer će ova investicija biti od velikog značaja za Pančevo, svakako najkapitalnija u nekoliko decenija unazad i to će biti ostvarenje sna da konačno imamo direktan izlaz na auto-put i to ne jedan, već tri izlaza, kako je predviđeno projektno tehničkom dokumentacijom. Na taj način stvaramo poslovni ambijent i okruženje, koje će biti veoma pogodno i za našu lokalnu privredu.

            Veliki broj ljudi iz Pančeva, ali i iz cele naše zemlje, pa i iz inostranstva,  našao je posao u Pančevu. Koliko se smanjila stopa nezaposlenosti na ovaj način?

            - Zaposlenje u Pančevu, osim naših sugrađana, nalaze i ljudi koji žive u južnom Banatu, a koji nemaju posao, a ono što nam je posebno drago je to da u naš grad dolaze novi ljudi upravo zbog zaposlenja. Privreda u Pančevu raste i napreduje, a samim tim i ceo grad. Otvaranje novih radnih mesta smanjuje stopu nezaposlenosti i stvara mogućnost uvećanja budžeta, odnosno da nema ovakvih investicija u našem gradu i prihodi u budžetu bi bili mali, na nivou na kojem su bili pre 2012. godine, što znači da ne bi bili razvojni. Iz tog razloga nastavićemo da radimo na širenju kapaciteta za postojeće investitore, ali i za potencijalne, nove investitore koji bi došli u naš grad, jer jedino na taj način možemo dalje da se razvijamo i napredujemo. Na taj način uvećavamo budžet našeg grada, a pametnim i domaćinskim raspolaganjem tim budžetom i ulaganjem u svaku sferu života u našem gradu stvaramo bolje i kvalitetnije okruženje za život. Nastavićemo da se krećemo zadatim pravcem, jer samo tako, svi zajedno, idemo u bolju budućnost, kako u Pančevu, tako i Srbiji. A to nam je cilj.

            Ulaganja u gradski kej na obali Tamiša naročito su vidljiva  u ovoj godini. Uradili ste ono što ste obećali Pančevcima, da će dobiti jedan od najlepših izlazaka na reku u zemlji.

            - Rekonstrukcija i dogradnja keja na potezu od mosta na Tamišu do “Brodoremonta“ je jedan od kapitalnih projekata u Pančevu, a zbog obima radova izvodi se u fazama, kako bi i tokom rekonstrukcije sadržaji na keju bili dostupni sugrađanima. Cilj nam je bio da napravimo oazu koja će omogućiti svima, našim sugrađanima kao i gostima Paneva mesto za odmor, rekreaciju, razonodu i umetničko stvaralaštvo. Sređivanjem keja smo, mogu slobodno da kažem, unapredili život na reci, vratili mu zasluženi sjaj, jer kej je oduvek imao važnu ulogu u životima svih Pančevaca, a promenada pored Tamiša zasluženo je jedan od simbola grada. Imamo još projekata koje ćemo uraditi, neki se tiču naših najmlađih sugrađana. Plan je da uradimo deset novih igrališt na lokacijama koje su od nas tražili naši sugrađani i to će biti igralište koje će biti u standardima koji važe 2023., odnosno 2024. godine, sa svim potrebnim sertifikatima kako bi se mališani igrali,  pre svega, bezbedno. Nije to sve, naravno, ali kada budemo pričali o budžetu Grada Pančeva za 2024. godinu videće se sve što planiramo.

            Moramo da pomenemo i ulaganja u sportsku infrastrukturu i veliki uspeh FK -a “Železničar“...

            - Ulaganja u sportsku infrastrukturu je od velikog značaja za razvoj i sporta i sportista u Pančevu, jer Pančevo jeste grad sporta i grad šampiona, a mi želimo da zadržimo taj epitet. Kontinuiranim ulaganjem u sport, sportsku infrastrukturu, u sportske objekte, klubove i sportiste u našem gradu jedino možemo da sačuvamo ova dva epiteta na koje smo izuzetno ponosni već dugi niz godina i svim našim šampionima omogućimo da nastave da nižu uspehe. Ne mogu da ne pomenem i stadion na Sportsko-rekreativnom centru “Mladost“, na kome smo ove godine imali priliku prvi put u istoriji Pančeva da gledamo utakmice Superlige u fudbalu u našem gradu, da gledamo i “Partizan“ i “Crvenu zvezdu“, što do ove godine nije bio slučaj u Pančevu. Fudbalski klub “Železničar“ je to omogućio našim sugrađanima. Grad Pančevo pruža podršku i profesionalnim sportistima, ali i rekreativcima, jer tako ulažemo u pravilan razvoj naše dece, a ona su naša budućnost.

            Uvek ste imali odličnu saradnju sa najstariji sugrađanima, čini nam se da je ona u poslednje vreme intenzivirana?

            - Pre godinu i po dana udruženje penzinera je imalo 1000 članova, a danas ih ima više od 4000. Veoma sam zadovoljan načinom na koji ga predstavnici udruženja  vode, i zahvalan na trudu, zalaganju i nesebičnom davanju kako bi udruženje postavili na nivo na kojem ono i treba da bude. Grad je u prethodnom periodu kroz konkurse podržavao rad udruženja penzionera, osposobili smo prostorije u svim mesnim zajednicama kako bi naši penzioneri mogli da obavljaju svoju delatnost, ali pre svega da se druže. Naša obaveza je da stvaramo uslove kako bi naši penzioneri mogli da se okupljaju. Mi ćemo kao Grad i dalje podržati sve aktivnosti koje bude organizovalo Gradsko udruženje  svih penzionera, jer cilj nam je da okupimo što veći broj penzionera i da oni znaju da mislimo na njih, da brinemo o njima, da ih podržavamo i da nisu prepušteni sami sebi, jer su nam svi sugrađani podjednako važni.

            Ovu godinu završavate na najlepši način, na “Novogodišnjoj čaroliji“ družeći se sa najmlađima. Da li je to jedan od način da pokažete da su deca naša budućnost i da  oni imaju posebno mesto u gradu?

            - “Novogodišnjaa čarolija“ je postala gradska manifestacija i sada već tradicionaln poklanjamo deci novogodišnje paketiće. Ono što me raduje jeste činjenica da se svake godine imamo sve više prijavljenih mališana za paketiće. Ove godine je podeljeno skoro 9000 vaučera. Nadam se da će, iz godine u godinu, broj novogodišnjih paketića za naše mališane da raste, baš kao što se razvija i raste naš grad. Deca su naše najveće bogatstvo, a njihova sreća zbog predstojećih praznika je nešto što i nas ispuni radošću.

            Šta su prioriteti za novu 2024. godinu?

            - Sve što radimo, sve investicije i aktivnosti jesu zato da podignemo kvalitet života svih građana i da sva naseljena mesta budu kompletno opremljena infrastrukturno i da svi mogu da udobno žive i imaju sve neophodne uslove. Očekujem da će u narednim godinima doći do znatnog poboljšanja standarda građana, jer se sada stvario prostor za dalja ulaganja u svim sferama. Kada kažem razvoj, uvek mislim na ravnomeran razvoj, jer grad mora da se razvija na celoj svojoj teritoriji, i svi projekti koje planiramo i o kojima govorimo, odnose se na sva naseljena mesta. Pančevo se ponosi svojim naseljenim mestima koja svojom specifičnošću doprinose ukupnim potencijalima grada, kroz kulturnu, gastronomsku i turističku ponudu i brendove koje su naša mesta razvila i po čemu su poznata.

            Ne smemo zaboraviti ni unapređenje saradnje komunalnog sektora, povezivanje javno-komunalnih preduzeća, digitalizacija rada Gradske uprave i svih službi u okviru sistema lokalne samouprave koji su samo jedan od koraka ka ravnomernom razvoju. Vidimo zadovoljstvo građana i to nam je podstrek da radimo još više. Želimo da naš grad vodimo napred u bolju budućnost, a siguran sam da ćemo u tome uspeti u godinama koje nam dolaze, jer to nam je prioritet.

            Koju poruku za svoje sugrađane ima prvi čovek Pančeva?

            - Svim sugrađankama i sugrađanima želim da u 2024. godini budu dobrog zdravlja, da budu uspešni i zadovoljni, da u miru i blagostanju, radosti i veselju provedu novogodišnje i božićne praznike sa najmilijima.

Zorana Šteković

KONTAKT

Skupština mesne zajednice
Trg neolita 1, Starčevo, Srbija

Telefon: 013/631-144, 063/565-752

Faks: 013/631-144

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

Video o Starčevu

Video: Starčevo 2002.

VREMENSKA PROGNOZA

Top