All for Joomla All for Webmasters

IZVIĐAŠTVO: Zavirimo u skautski svet...

01 May 2024

 

           April mesec doneo je toplo vreme i vedro nebo, što su izviđači iskoristili da pređu na rad izvan odredskih prostorija. Svake nedelje, oko podneva, Starčevci su u parku i na Trgu mogli da vide grupu mladih ljudi koja vredno radi na usvajanju novih znanja i veština.

Poletarci i pčelice su, kao najmlađi, savladavali osnove koje svaki pravi izviđač treba da zna. Iako je šator jedna od neizostavnih stvari na kampovanju, bitno je znati i kako da se snađu u prirodi ukoliko ga nemaju. Pravljenje skloništa je jedna od tih veština. Nekoliko grana, užadi i šatorsko krilo uz zajednički rad, dovoljni su da nastane pravi zaklon od sunca ili kiše. Tako su poletarci, uz malu pomoć svojih predvodnika, uspeli da podignu dva čvrsta i stabilna skloništa. U njih su zatim i ušli i iskustveno doživeli kako izgleda boravak u njemu.

            Jedna od tema kojom su se poletarci i pčelice bavili tokom aprila bili su putni znaci. NJihovo savladavanje bilo je praktično. Prvo je usledilo kratko podsećanje i učenje kroz igru pogađanja i asocijacija, a nakon toga napravljene su dve ekipe, od kojih je svaka imala zadatak da uz pomoć putnih znakova onoj drugoj napravi stazu koju mora da prati. Uz mnogo jurnjave i smeha i ovaj zadatak bio je uspešno obavljen.

            Mlađi izviđači i planinke - avanturisti, obnavljali su neka stara znanja, uz sticanje novih, jer se sezona takmičenja bliži. Zbog toga je potrebno naučiti mnoge izviđačke discipline. Jedna od njih je brzo podizanje i spuštanje šatora. Podigni šipke, sklopi ih, odmotaj platno, prebaci ga, zategni kanape, bodi kočiće, drži liniju... čulo se u našem parku. Potrebno je voditi računa o mnogo stvari, dok kazaljka štoperice “cakće“. Za uspešno odrađen zadatak i ovde su kljični timski rad, sloga i komunikacija između izviđača. Iako je većini bio prvi put da su podizali šator, odlično su se pokazali. Nakon što savladaju i preostalih par disciplina, doći će vreme i za takmičenja, kao novi izazovi i avanture gde će primeniti ono šta znaju i umeju.

            Iako kategorija starijih izviđača uglavnom radi sa kategorijama mlađim od njih i na taj način savladavaju delove izviđačkog programa, važno je da se i oni zabave i nauče nešto novo. Zato je vodnica za njih organizovala “potragu za Nemom“, motivisanu istoimenim animiranim filmom. Koristeći se šifrovanim pismima, morzeovom azbukom, ličnim i kolektivnim promišljanjem, izviđači su istraživali i pratili tragove po centru Starčeva, koji su ih navodili do cilja potrage. Na kraju je “Nemo“ uspešno pronađen, sakriven među užadi u odredskoj prostoriji. Osim ovakvih igara, zbog razvoja duha zajedništva, prionili su i smišljanju himne voda, zatim i njenom izvedbom, a onda ponovnom dorađivanju. Očekuje se da i ova pesma uskoro odjekne parkom.

Marko Stana

Zajedno do mentalnog zdravlja

            Kada se govori o temi mentalnog zdravlja obično se tome pristupa sa dozom nepoznanice ili slabije zainteresovanosti. Mentalno zdravlje se definiše kao  “blagostanje u kome je osoba svesna svojih sposobnosti, može da se izbori sa svakodnevnim stresom u životu, sposobna je da radi produktivno i doprinese svojoj zajednici“. Veoma je važno da uočimo da je mentalno zdravlje jednako važno kao i fizičko! Na primer, kada se razbolimo od gripa i postanemo malaksali mi ćemo se time baviti dok se ne izlečimo. Međutim, kada smo uznemireni, pod stresom, preplavi nas tuga ili anksioznost, da li se posvećujemo da se to stanje umiri ili otkloni? Zbog sve većeg izazva svakodnevice upravo je tema mentalnog zdravlja postala posebno važna i o njoj se sa pravom sve više priča.

            Savez izviđača Srbije objavio je početkom aprila veoma koristan priručnik posvećen ovoj temi. U priručniku se, između ostalog,  navodi da je “mentalno zdravlje  veoma važno zato što određuje kako ćemo se nositi  sa stresom, odnositi prema drugima i kako donosimo odluke. Ako razumemo mentalno zdravlje, to će nam pomoći da razvijemo zdravije navike u svakodnevnom životu, prepoznamo poteškoće sa kojima se suočavamo, kao i da znamo kada i kako da zatražimo pomoć“.

            Izviđački metod rada, koji je jedinstven u svetu, kao i program izviđača imaju veoma blisku vezu sa ostvarivanjem zdravog mentalnog zdravlja i blagostanja kod svog članstva. Izviđači su zasnovani na sticanju specifičnih znanja, veština i stavova koji su nam potrebni za snalaženje u svakodnevici. Određena istraživanja  pokazuju da upravo takve specifičnosti članovima skautske organizacije daju prednost u kasnijem razvoju i ostvarivanju blagostanja. Izviđačka organizacija utiče pozitivno na mentalno zdravlje jer omogućava deci i mladima da razvijaju prijateljstva i pozitivne odnose, pruža dobar oslonac za lični razvoj i povećava osećanje smisla i svrhe. Izviđači nam daju prostora za aktivizam, pokretljivost i boravak na otvorenom. To utiče pozitivno na psihofizičko zdravlje i pronalaženje sebe, što je jedan od osnovnih faktora prevencije za teškoće koje su u vezi sa mentalnim zdravljem. Potražite ovaj priručnik i preuzmete ga besplatno sa sajta njnjnj.izvidjaci.rs u odeljku “literatura“.

M. Ivošević

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…