All for Joomla All for Webmasters

Aktuelno: Orezivanje voćki

06 April 2024

            Rezidba višegodišnjih voćnih zasada je u punom jeku.Orezuju se voćnjaci jabuka, krušaka, šljiva ali i u vinogradi. Poslednjih godina javlja se i problem sa nedostatkom radne snage odnosno kvalifikovanih ljudi za rezidbu, ali Starčevci ne treba da brinu po tom pitanju. Jedan od onih koji sa sigurnošću dobro rade ovaj posao je i naš sugrađani Zoran Škrbić, od koga smo dobili odgovore na neka pitanja koja se tiču aktuelnosti kada je u pitanju voćarstvo.

            Koliko je važno pravovremeno orezivanje voća?

            - Rezidba  se vrši kada stane vegetacija, opadne sav list, a temperatura treba da bude u plusu. Najidealnije je orezivati upravo sada, februara meseca, čim to dozvoli vreme i temperatura. Mada, ko ima veće zasade zna i u decembru da krene sa rezidbom voća.

            Na šta treba obratiti posebnu pažnju pri orezivanju?

            - Pri rezidbi je važno prepoznati rodne od narodnih grana. Unutrašnjost krune voćke obavezno prorediti, zbog bolje osvetljenosti i veće promaje unutar stabla, da bi plod bio kvalitetniji (da sakupi više šećera, da bude manje osetljiv na bolesti i da se dobije bolji kvalitet).

            Koliko sadnica ste orezali ove sezone i koje vrste?

            - U ovoj godini orezao sam više od 3000 komada stabala, a rezane su šljive, kajsije, jabuke, kruške, dunje, višnje, trešnje  i poneka breskva...Svo voće koje je zastupljeno na našim prostorima!

            Gde će završiti voće iz Vaših voćnjaka?

            - Ono završava uglavnom kao konzumno, u veleprodajama i maloprodaji. Deo, svakako, u burićima,  imam lep plasman rakije, a nešto u teglama za slatko i džem. Deo roda šljive biće sušen - već nekoliko godina sušim šljivu prirodnim putem, na suncu, ali uglavnom za svoje potrebe

P. Andrejić

 Pčelarstvo:

            April je najbolji mesec za razvoj pčelinjih društava.  Cvetanje jabuke, višnje, trešnje, maslačka i drugih biljaka pospešuje unos polena i nektara  i ubrzano razvijanje i umnožavanje pčela.

            Molim naše prijatelje voćare da prskanje svojih voćnjaka obavljaju kasno popodne preparatima koji su manje opasni po pčele. A, pre prskanja voća, da pokose cvetajući korov u voćnjaku, da ne bi otrov padao na cvetnice.  U vreme cvetanja voća je najveće trovanje pčela. Mi pčelari, ne možemo da zatvoramo pčele na dva ili tri dana dok deluje insekticid. Jedino rešenje je selidba pčela u neku daleku šumu što je nemoguće.

            Društvo pčelara je, 24. februara, održalo izbornu skupštinu, a o tome možete pročitati na prednjim stranicama našeg lista.

            Na kraju, sugrađane podsećam na jedan recept za jačanje imuniteta: 2 dl mlake vode i 1 kašika meda, 5-10 kapi propolisa i 1/2 limuna, dobro promešati i popiti ujutru pre kafe.

Goran Stanković

Voćarstvo:

            Specifično i neuobičajeno toplo vreme u februaru i martu, izazvano klimatskim promenama, izmamio je mnoge ljude u svoje voćnjake i vinograde. Rane i srednje rane sorte voća su cvetale i upravo listaju. Ono što brine su vetrovi i nedovoljna temperatura vazduha da bi pčele izletale. Uočeno je više bumbara nego pčela na cvetovima, što može da ima za posledicu slabije oprašivanje. Bezmalo, jače ili slabije, stalno prisustvo vetra, ometalo je preventivnu zaštitu prskanjem, što može prouzrokovati pojačano prisustvo patogena.

            Vinova loza je spremna da se dovrši orezivanje i primeni zaštita. Potrebno je stalno pratiti izveštaje PIS-a i ili “Instituta Tamiš“ (može i putem interneta), kako bi se sprečili pogrešni postupci pri primeni zaštitnih mera.

            U svakom slučaju, priroda se snažno budi, posla je sve više, a vi, zdravi i vredni bili,

Božidar Dimitrić

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…