Ovogodišnje dane knjige otvorio je direktor starčevačke škole Saša Tasić, koji je istakao saradnju između Doma kulture i škole, a ove godine novitet je i predstavljanje talentovanih đaka stvaraoca. Nakon toga usledila je premijera kratke predstave “Aska i Vuk“, što je prvi prikaz rada amaterskog pozorišta Doma kulture, koji je osnovan pre mesec i po dana. Komad je izvelo sedam mladih polaznika starije grupe sekcije, za šta su nagrađeni velikim aplauzom.
Starčevački dani knjige: Andrić u fokusu
- Apr 30, 2025
Sedmi Starčevački dani knjige, posvećeni našem jedinom nobelovcu Ivi Andriću, počeli su u ponedeljak, 14. aprila, kada se v.d. direktora Doma kulture Marko Ivošević u kratkom izlaganju osvrnuo na ulogu manifestacije u kulturnoj ponudi mesta i okoline, ukazavši na njen značaj u negovanju ljubitelja pisanih dela i promovisanju domaćih velikana književnosti i savremenih aktuelnih stvaraoca.
Publika je izuzetno prihvatila i “Pesnički karavan“, koji je činilo 12 pesnika. Predvodio ga je pesnik Dragan Petković, a nizale su se rodoljubive, šaljive, ljubavne i svakojake druge pesme o životu i svetu koji nas okružuje. Svako od pesnika pored svojih dela dodatno je promovisao i odabrane Andrićeve misli.
Prvi dan okončan je tribinom pod nazivom “U fokusu: Ivo Andrić“, kada su govorili Jana Aleksić i Milan Potrebić, a moderirala Jasmina Topić. Tribina je zasnovana na opsežnom istraživanju kako objavljenih dela tako i neobjavljene rukopisne Andrićeve građe, kao i u njegove osvrte i beleške o svojim objavljenim delima. Tako se moglo čuti nešto o književnom velikanu u periodima tokom rane mladosti, pre, za vreme i posle Drugog svetkog rata, kao i o periodu njegove diplomatske karijere i nakon dobijanja Nobelove nagrade.
Drugi festivalski dan obeležila su dva programa. Prvi je bio posvećen osnovnoškolskoj publici, tačnije učenicima 6. i 7. razreda koji su imali priliku da upoznaju Dejana Aleksića, koji je kao autor knjiga za decu zastupljen u čitankama i obaveznoj lektiri za osnovnu školu. On je održao jedan interaktivan školski čas na kom se govorilo o prihvatanju različitosti, oglasima kroz poeziju, poslovicama, zagonetkama, brzalicama...
Večernji termin je bio rezervisan za gostovanje prof. dr Tihomira Brajevića, književnog kritičara, teoretičara književnosti, književnog istoričara i redovnog profesor na Filološkom fakultetu u Beogradu, a moderatorka je bila Tamara Mitrović. Od tri njegove knjige napisane o našem jedinom nobelovcu, te večeri u fokusu je bila tematika druge, naslovljene “Groznica i podvig: ogledi o erotskoj imaginaciji u književnom delu Ive Andrića“. Pominjući brojna Andrićeva dela sa ženskim likovima Brajović je davao primere o sputavanju erotizma i tajni imaginacije koje vode do eksplozije.
U sredu, 16. aprila, tačno u podne počela je dečija radionica “Mostovi“ koju je vodila Cica Stanić. Događaj je započeo osvrtom na kultni Andrićev roman “Na Drini ćuprija“ uz priču šta to sve mostovi mogu da povezuju. Zatim je bibliotekarka Sandra Kovačević pročitala Andrićevu pripovetku “U zavadi sa svetom“ koja opisuje kako deca shvataju svet odraslih u koji treba da uđu, što je bila tema u nastavku radionice.
Naveče je sledila tribina “U slavi i u senci velikog imena“ na kojoj je govorio prof. dr Mihajlo Pantić, književnik, kritičar i univerzitetski profesor. Pričalo se o Andrićevoj istoričnosti pripovedanja, o jeziku u kom nema saplitanja o rečenicu, o liričnosti u njegovoj prozi i pokušajima pisanja poezije našeg nobelovca. Pantić se osvrnuo na to da su Andrićevo uporište Vuk Kardžić i NJegoš, a “književni preci“ Bora Stanković i Petar Kočić. Publika je mogla čuti i nešto više o Andrićevom svetu malih ljudi i nezaobilaznoj temi ljubavi.
Poslednji dan ovog festivala obeležila su tri događaja od kojih je prvi bio posvećen pesničkom i književnom stvaralaštvu učenika naše škole. Starčevačke mlade nade čitale su svoje stihove obrađujući razne teme o kojima promišljaju današnji tinejdžeri.
Zatim je održan književni susret sa akademikom Mirom Vuksanovićem na temu “Predstavljanje književnog rada sa osvrtom na IvuAndrića“ koji je galeriju “Boem“ ispunio do poslednjeg mesta. Kao predsednik Upravnog odbora Zadužbine Ive Andrića od 2016. godine, Vuksanović je zainteresovanoj publici pričao o toj svojoj aktivnosti, ali i predočio svoje poglede na Andrićevo delo istakavši da iako je bio “zagledan“ u Vuka i Njegoša uspeo je da dođe do Nobelove nagrade. Vuksanović je između ostalog govorio i o svojim sabranim delima koja su do sada izašla u tri kola, o rečniku, o pokretanju i uređivanju antologije “Deset vekova srpske književnosti“ u Matici srpskoj, kao i o pokretanju i uređivanju “Kritičkog izdanja Andrićevog dela“.
Sedme starčevačke dane knjige zatvorilo je književno veče Igora Marojevića, pisca iz Zemuna, dobitnika brojnih značajnih književnih nagrada među kojima je i Andrićeva nagrda za pripovetku “Slikopisanje“ 2022. godine. Te večeri je promovisana knjiga “Beogradsko petoknjižje“ koju čini pet značajnih Marojevićevih romana.
Festival je, tradicionalno, pratio bazar knjiga.
J.F./M.J